Hlavní navigace

Nejlepší mapové aplikace pro Android

Roman Polášek

Používejte svůj chytrý telefon naplno a objevte pohodlí, které vám poskytují mapové aplikace. Vždy budete znát svou polohu ve městě i přírodě a využít budete moci spoustu dalších a užitečných funkcí.

Sdílet

Jednou z nejvíce oceňovaných a používaných funkcí chytrých telefonů jsou mapy a navigace pomocí GPS. Ať už potřebujete zjistit, kde se nacházíte v přírodě, ulicích velkého města nebo jen vyhledat zajímavé body v okolí, pomohou vám mapové aplikace, které si můžete nainstalovat do svého mobilního telefonu. U spousty z nich navíc nepotřebujete ani mobilní připojení, jelikož si lze stáhnout mapové podklady pro off-line použití předem. Podívejme se na ty nejlepší aplikace pro Android, které oceníte nejen u nás, ale i ve světě.

Google Mapy

Na žádném telefonu jistě nesmí chybět Mapy přímo od Googlu. Vynikají kvalitními mapovými podklady a kromě silniční mapy nabízejí i letecké snímky. Po připojení k internetu můžete v nich také vyhledávat nebo si zobrazit aktuální provoz na silnicích podle skutečného pohybu vozidel. K dispozici je rovněž zobrazení linek veřejné dopravy a také možnost navigace do zvoleného cíle a to nejen autem, ale i hromadnou dopravou nebo pěšky.

Mezi výhody lze zařadit i možnost uložení menších částí do paměti pro použití off-line. Takto uložené mapy zůstanou v telefonu platné po dobu 30 dní, což bohatě stačí, pokud se chystáte vyrazit na zahraniční dovolenou, kde nebudete mít internetové připojení. Za výhodu i nevýhodu lze pak považovat propojení aplikace s vaším Google účtem. Při vložení adresy domova a místa pracoviště vám pak na základě těchto dat může aplikace poskytovat údaje například o čase plánovaného příjezdu a doby jízdy.

<p>&#160;</p>

Mapy.cz

Zřejmě nejpovedenější konkurencí pro Google Mapy jsou Mapy.cz. Jejich hlavní výhodou je, že si můžete uložit do svého telefonu kompletní mapu České republiky a to včetně cyklotras či turistických map. Je tedy ideální pro turistiku a použití v místech bez signálu a tedy bez připojení k internetu. K dispozici je i speciální zimní mapa.

S připojením vám nabídne také leteckou mapu s detailními snímky. Rovněž budete moci využít vyhledávání adres, bodů zájmu nebo využít propojení s katalogem českých firem. K dispozici je i navigace, a to jak pro jízdu autem, tak i na kole, pěšky či na běžkách. Velmi užitečná je i funkce hledání zajímavých míst v okolí, která vždy poskytne inspiraci pro výlety.

<p>&#160;</p>

Maps With Me

Pokud se chystáte do zahraničí a sháníte kvalitní off-line mapy do svého mobilu, pak jistě vyzkoušejte aplikaci Maps With Me. Umožňuje totiž stáhnout mapu téměř jakékoliv země. Díky tomu můžete mít přímo v mobilu mapy celého světa.

Mezi hlavní výhody patří velké množství bodů zájmu, jednoduchost ovládání a vskutku nadprůměrná rychlost zobrazení map.

Pokud budete chtít více, můžete sáhnout i po placené verzi aplikace. Ta za symbolickou stokorunu nabízí také off-line vyhledávání v mapách a možnost vytvoření záložek pro oblíbená místa. Navíc je lze i exportovat či importovat.

<p>&#160;</p>

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy

Další povedenou českou aplikací je SmartMaps, která kromě klasických map nabízí i navigaci. V bezplatné verzi nabízí mapy a navigaci pouze online. Pokud byste chtěli mít mapy v mobilu a využít navigaci i bez internetového připojení, bude nutné aplikaci zakoupit.

Aplikace nabízí hned několik různých map. K dispozici je turistická, cykloturistická i lyžařská mapa, stejně jako klasická automapa České republiky či celé Evropy. Využít budete moci také velké množství bodů zájmu či podporu pro geocaching. Mezi výhody patří i možnost ukládání vlastních tras či projetých stop, vytváření výškových profilů či vlastních bodů zájmu. Díky tomu si můžete zaznamenat své sportovní výkony nebo trasy výletů.

Výhodou SmartMaps je také dostupnost na téměř všech dalších, nejen mobilních, platformách včetně Symbian, Windows CE, Blackberry 10, PC/Windows, Windows Mobile a další.

<p>&#160;</p>

OsmAnd Mapy a Navigace

Hledáte-li off-line mapy celého světa, pak jistě vyzkoušejte aplikaci OsmAnd. Ta umožňuje stahování mapových podkladů z OpenStreetMap. K tomu přidává možnost navigace a to nejen on-line, ale i off-line na krátké vzdálenosti. Aplikace vyniká možnostmi konfigurace zobrazení údajů na displeji a nočním režimem.

Bezplatná verze aplikace je omezena na 10 stažených mapových oblastí a také nenabízí body zájmu z Wikipedie bez internetového připojení.

<p>&#160;</p>

Mapa České republiky

Velmi podobnou aplikací je i Mapa České republiky. Dalo by se říci, že je téměř jejím klonem vzhledem k podobnému rozhraní i možnostem. Je však zaměřena speciálně na Českou republiku. Kromě ní nabízí ke stažení také základní mapu světa a hlasové pokyny pro navigaci v češtině. Malou nevýhodou je, že zobrazuje různé reklamy.

<p>&#160;</p>

A jaké mapy používáte vy?

Uvedené aplikace jsou jen výběrem těch nejlepších, které lze najít na Google Play. Pokud znáte další povedené mapové aplikace, které rádi používáte, můžete se o ně podělit s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty