Hlavní navigace

Mozilla začne bojovat proti plug-inům

Představitelům Mozilly leží v hlavě bezpečnostní problémy, které se často týkají spíše zásuvných modulů než samotného prohlížeče. S takovými riziky se potom opravdu z pozice programátora browseru těžko bojuje, a proto chce Mozilla radikální změnu.
Martin Tábor 12. 2. 2013

Sdílet

Plug-iny, neboli zásuvné moduly, jsou již dlouhou dobu v podstatě nezbytným doplňkem každého browseru, schopného zobrazit např. obsah v hojně rozšířeném Flashi. Právě Adobe Flash Player, Java plug-in či Adobe Reader jsou vůbec nejhojněji používané doplňky, které však zároveň představují nejčastější zadní vrátka pro hackery a jejich „softwarové produkty“. Skutečně, dávno pryč jsou časy Internet Exploreru 6, a pokud dnes pronikne do operačního systému nějaký škodlivý kód, obvykle je to prostřednictvým neopravené Javy (více než 50 procent útoků) nebo neaktuálního Adobe Flash, Readeru nebo i Silverlightu od Microsoftu. Již před nějakým časem představila vizi prohlížeče bez plug-inů např. norská Opera.

Ilustrační obrázek

Současný vývojový trend ve světě webových technologií by však mohl přinést řešení, jímž je převod veškerých potřebných funkcí přímo do prostředí HTML 5 a JavaScriptu. Velkým problémem u zásuvných modulů je totiž fakt, že je uživatelé jednoduše neaktualizují tak často jako samotný webový prohlížeč. Zlepšení pak nahrávají i nejnovější pokročilé standardy jako WebRTC (videohovory v prohlížeči). Firefox tak v budoucích verzích přijde se zcela předělanou správou plug-inů, které budou defaultně zakázány a uživatel bude muset na konkrétní stránce kliknutím na obsah plug-in individuálně povolit. Pakliže však Firefox shledá verzi doplňku jako neaktuální, spuštění stejně zablokuje. Jedním z poměrně důležitých kroků, jenž se tématu určitě týká, je i přítomnost vlastního PDF prohlížeče, který po vzoru Google Chrome přinese již nastávající Firefox 19.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty