Hlavní navigace

Mozilla Firefox a Thunderbird 31

Po nějaké době přišel na svět další Firefox ESR, což je verze s rozšířenou podporou. Určena je např. pro firmy či všude tam, kde je nutno zachovat dlouhodobější kompatibilitu. Pro všechny ostatní je však Firefox 31 zcela běžným vydáním.
Martin Tábor 25. 7. 2014

Sdílet

Mozilla musela po přechodu na rychlejší vývojový cyklus řešit zásadní problém. Firefox byl jedním z browserů, majícím své místo i v řadě firemních kanceláří, kde je však nutné zaručit dlouhodobější kompatibilitu s interními systémy apod. Zároveň jsou kladeny nebývalé nároky na bezpečnost. Vyústěním jsou tzv. ESR verze, jež se těší dlouhodobé podpoře, avšak oproti běžným vydáním opravují nová sestavení jen bezpečnostní chyby. Pro zajímavost – dalším ESR bude až Firefox 38 v květnu 2015. Dobrou zprávou je, že Firefox 31 byl použit i jako základ pro novou verzi Thunderbirdu, který jinak sleduje vývojovou linii poslední ESR verze. Open source poštovní klient tak dostal po dlouhé době několik nových funkcí. Mezi hlavní novinky Firefoxu 31 se řadí zajímavost v podobě podpory HTTP hlavičky Prefer:Safe, mající za úkol informovat servery, že je v systému Windows či OS X zapnuta funkce Rodičovské ochrany.

Mozilla Firefox 31

Webový server se tak může „rozhodnout“, zda povolit funkce, které nemusí z hlediska logiky zcela souznít s nastavenou politikou operačního systému. Dalším změnou je přítomnost vyhledávacího políčka přímo na stránce nového panelu. O to více je pak důležité zrychlení JavaScriptu, které je u verze 31 skutečně patrné a odehrálo se v rámci dlouhodobého projektu MemShrink. Jeho cílem je rychlejší JS v prohlížeči za současného snižování paměťových nároků. Bezpečnost by zase měla vzrůst třeba díky nové knihovně pro ověřování SSL certifikátů a samozřejmě řadě opravených bugů. Mnohem zajímavější je však Firefox 31 pro vývojáře, jimž poskytne řadu vylepšených nástrojů. V případě Thunderbirdu 31 se můžeme zmínit snad jen o vylepšeném našeptávači mailových adres a mírně pozměněném vzhled editoru. Samozřejmě, součástí Thunderbirdu 31 je i aktuální jádro Gecko 31, které může zlepšit zobrazování HTML zpráv. Za malý počet novinek můžeme vděčit tomu, že Mozilla svěřila vývoj poštovního klienta komunitě a výrazně upřednostnila Firefox.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty