Hlavní navigace

Mozilla Firefox 54: málo novinek, ale jedna VELKÁ

Minulé verze Firefoxu přinesly spousty změn, ale ta poslední jich obsahuje minimum. Vývojáři se totiž zaměřili na samotné základy, které se po mnoha letech testování podařilo přestavět k lepšímu - Firefox 54 běží ve více procesech.
Martin Tábor 22. 6. 2017

Sdílet

Google Chrome měl od počátku jednu velkou výhodu i nevýhodu – byl psán na zelené louce. Vývojáři tak mohli zasednout ke stolu a naplánovat strukturu prohlížeče a zdrojového kódu, jak to bylo v dané době ideální. Firefox oproti tomu řadu věcí podědil od staršího projektu a Chrome je i tak mladší o šest let, kdy rychlost a operační paměť počítačů byly už o něčem úplně jiném. Víceprocesová architektura Chromu umožňuje spustit záložku každého webu v samostatném procesu (jako by šlo o samostatný program), což výrazně zvyšuje stabilitu a bezpečnost.

Mozilla Firefox 54

Mozilla se pochopitelně léta snaží o něco podobného a za tímto účelem vznikl projekt Electrolysis. Ukázalo se, že cesta nebude snadná. Electrolysis nakonec do Firefoxu pronikl již o několik verzí zpět, avšak nefunguje na všech konfiguracích a je třeba jej ručně povolit na stránce „about:config“. Firefox 54 přichází s vlastním řešením, kdy existují čtyři samostatné procesy – pro vykreslování webů, pro uživatelské rozhraní, zásuvné moduly NPAPI a přehrávání multimédií. Pro panely existuje stále jeden proces. Načítání webů by tak např. nemělo zpomalovat „prohlížeč“ jako takový.

Zdroj: mozilla.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty