Hlavní navigace

Mozilla Firefox 52 ESR: poslední verze pro Windows XP

Padesátá druhá verze Firefoxu pokořila cílovou pásku a byla prohlášena za stabilní. Zajímavé na ní je, že po roce čekání nahradí vysloužilý Firefox 45 ESR, což bylo dosud poslední vydání s tzv. rozšířenou podporou.
Martin Tábor 14. 3. 2017

Sdílet

Mozilla je oproti konkurenci v lecčems jiná. Jednou z věcí je vydávání tzv. ESR verzí, což je Firefox podporovaný cca rok, během kterého pro něj vychází bezpečnostní aktualizace, ale nemění se funkce. To je důležité např. pro ve firemním prostředí s mnoha podnikovými programy, které často nevykazují kompatibilitu s nejnovějšími standardy a s novou verzí prohlížeče může nastat neočekávaný (a drahý) problém. Firefox ESR tak dává IT pracovníkům nejen čas na testování a přípravu, ale zároveň by měl být postupně více stabilní než běžná verze s novými funkcemi.

Mozilla Firefox 52

Firmy však stále raději používají mnoho let neměnný Internet Explorer. Další zprávou je, že současný Firefox 52 je poslední, který spustíte na Windows XP, ale i Windows Vista. ESR varianta tak bude aktualizována až do března 2018, ale červnový Firefox 53 už bude jen pro moderní systémy (viz schéma níže). 

Plán vydání ESR

Aktuální Firefox však také přináší mnoho nového. Vývojáři jej čistí od některých starších technologií a tentokrát došlo na zásuvné pluginy NPAPI. Výjimku dostal Flash Player, ale např. Silverlight od Microsoftu, Acrobat i Java mají smůlu. Vedlejším efektem je také dočasná nefunkčnost hovorů přes Hangouts, což snad vyřeší Google. Vylepšeno bylo stahování - lepší notifikace, větší tlačítka apod. Prohlížeč vás též upozorní na přihlašování přes nezabezpečené HTTP. I dalších novinek je ale stále spousta.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty