Hlavní navigace

Mozilla bojuje proti špehování lidí ze strany NSA

Martin Tábor

Aktivisté z nadace Mozilla se rozhodli vystoupit proti nedávno zveřejněné skutečnosti, že vláda USA za pomoci NSA sleduje vlastně celý svět, včetně vlastních občanů. Navíc bez patřičných soudních povolení. Jako odezva vznikla petiční stránka.

Sdílet

Nedávno jsme psali, že v deníku Washington Post vyšel článek, uveřejňující domnělé praktiky americké špionážní agentury NSA. Ta by měla mít díky tajným smlouvám s největšími internetovými společnostmi vlastně neomezený přístup k jejich serverům, potažmo datům všech uživatelů z celého světa, a to bez jakýchkoli omezení. S dnešními možnostmi výpočetní techniky je navíc pravděpodobné, že jsou téměř veškerá data také sbírána a alespoň „povrchně“ analyzována bez jakéhokoli předchozího podezření.

<p>&#160;</p>

Nový web StopWatching.Us

Později se na internet dostala další informace, říkající kdo pravděpodobně za zveřejněním super-tajného projektu PRISM stojí. Má to být bývalý technik CIA Edward Snowden, který z preventivních důvodů opustil území USA a zatím se přesunul do Hongkongu. Tam čeká, s jakým oficiálním obviněním (a zda) Spojené státy přijdou. Díky tomu, že má zdroj třaskavých informací konečně i svoji tvář, je zpráva (bohužel) zase o něco více důvěryhodná.

<p>&#160;</p>

Sídlo NSA v Fort Meade v Marylandu

Stačil krátký čas a proti NSA se zvedá velká vlna kritiky i z řad některých známých společností. Vzhledem k tomu, že Mozilla v projektu PRISM zřejmě nepatří ke  vědomým spolupracovníkům (na rozdíl třeba od Googlu, Microsoftu, Applu atd.), vyvstala v této nadaci iniciativa, vedoucí k založení stránky StopWatching.Us. Pomocí ní chtějí tvůrci získat pro petici 500 milionů uživatelů, kteří se vyplněním formuláře „podepíší“ pod dopis, určený Kongresu Spojených států amerických. Podobně jako v případě dohody ACTA, tak chce Mozilla iniciovat společenský tlak na změnu přístupu politických špiček USA k nakládání s mocí.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty