Hlavní navigace

Mobilní novinky od Adobe

Mobilní aplikace dnes zažívají obrovský boom a díky stále většímu rozšíření mobilních přístrojů a internetu přicházejí výrobci s řešeními i pro tato zařízení. Jedním z těch, kteří se pustily do vývoje mobilních řešení je společnost Adobe.

Sdílet

Mobilní zařízení, která navíc umějí přistupovat k internetu jsou dnes naprosto běžná a tak se každý z velkých výrobců snaží přijít s novinkami pro tento rychle rostoucí segment trhu. A společnost Adobe, která ráda drží krok s nejnovějšími trendy jde všem příkladem. Na nedávném veletrhu Mobile World Congress byla představena spousta novinek právě pro mobilní zařízení.

 

Mezi ty nejzajímavější patří mobilní verze přehrávače Flash Player, který bude plnohodnotný a  na rozdíl od Flash Lite nebude nijak ochuzen. Stejně tak se uživatelé můžou těšit na mobilní prostředí pro aplikace Adobe AIR. Společnost oznámila spolupráci s výrobci hardwaru jako je nVidia, BlackBerry atd.. Na své si však přijdou i uživatelé Androidu a trošku netradičního řešení se dočkali i majitelé iPhone a iPod Touch.

Flash Player 10.1 pro chytrá zařízení

Flash Player, za kterým stojí právě Adobe je jedním ze základních stavebních kamenů dnešního internetového obsahu. Dnes ho již naleznete na každém domácím PC a nelze se divit snaze Adobe přizpůsobit aplikaci pro všechna možná zařízení. Vždyť bez Flashe si na internetu téměř nepřehrajete ani video.

 

Spoustu uživatelů jistě potěší, že tentokrát již nebude mobilní Flash Player ořezaná verze známá jako Flash Lite, ale jedná se o plnohodnotný Flash Player tak, jak ho známe.  Mobilní flash by měl také přinést lepší optimalizaci a nižší hardwarové nároky.

 

Zařízení, na kterých zatím nový flash oficiálně funguje. Zleva Nexus One, Motorola Droid, Palm Pre, HTC HD2

Tak jednoduché to bohužel nebude a zatím je jen několik zařízení, na kterých Adobe nový Flash představilo. Překvapivě nejlepší podporu mají zatím zařízení postavená na linuxovém jádře (zařízení s Androidem - Palm Pre, Motorola Droid, Nexus One, ale i HTC HD2 s Windows Mobile)  a do budoucna lze očekávat podporu pouze pro tzv. "chytrá" zařízení. Co nového verze 10.1 přinese si můžete přečíst v této novince. Samozřejmostí je i desktopová beta a tu naleznete ke stažení na konci článku. Hotový bude do konce první poloviny tohoto roku.

AIRové aplikace v mobilu?

Jednou z největších překvapení bylo představení Adobe AIRu pro Android. Z toho plyne, že programátoři mohou velmi jednoduše vytvářet aplikace a ty pak půjdou nejen na Androidu, ale díky AIRu na všech zařízeních s tímto rozhraním. Takováto multiplatformní řešení mají vývojáři nejraději a to vše samozřejmě vede ke spoustě různých aplikací.

Kdo by čekal, že současné AIRovky nebudou kompatibilní s mobilním AIRem je na omylu. Spousta současných aplikací vytvořených pro AIR by měla bez větších problémů fungovat a to je opravdu skvělá zpráva. O tom co vše Adobe AIR umí si můžete přečíst v našem článku: Adobe AIR - prostředí pro spoustu užitečných aplikací.

Aplikace pro AIR jsou k dispozici přes Adobe Marketplace, ale pro Android platformu budou samozřejmě k dispozici i v Android  Marketu.

Adobe také spolupracuje s Googlem a v rámci Open Screen Projectu a optimalizuje AIR i Flash pro co nejlepší výkon, z čehož plyne spousta dalších výhod. S Androidem se však nepočítá jen v mobilním segmentu. Jsou očekávány i tablety a čtečky knih známé jako E-readery.

Mobilní AIR se jako první představí právě pro  Android a to v druhé polovině tohoto roku. Z toho je  také vidět jakou budoucnost v tomto systému Adobe vidí. Jen doufejme, že se přístroje s ostatními systémy nakonec dočkají podpory také.

Je libo Flash aplikace na iPhone?

Jak je to možné, když se Apple brání jakékoli spolupráci, která by vedla k podpoře Flash aplikací na iPhone? Adobe na to šlo v tomto případě od lesa a to tak, že aplikace je vytvořena standardně ve Flash Builderu, nebo Flash Pro CS5 a poté samotným programem převedena do binárního jazyka, se kterým si iPhone rozumí. Bohužel samotnou kompilací se jakákoli spojitost s Flashem ztrácí.

 

Flashový obsah jako takový bohužel na iPhone nerozchodíme, ale díky přizpůsobivosti Adobe je možné převést vše do jazyka se kterým si iPhone rozumí.

Ideálním řešením by samozřejmě byla možnost nainstalovat na iPhone samotný přehrávač.  Apple by tím jistě udělal radost uživatelům iPhone, kteří by si tak mohli konečně přímo v prohlížeči pustit video atd.. Jenže k tomuto kroku se v nejbližší době pravděpodobně nechystá a tak buďme vděčni, že se Adobe kreativně pustilo do vývoje něčeho podobného.

Závěr

Není pochyb o tom, že Adobe to se svými produkty myslí vážně a díky kreativitě a ochotě investovat do vývoje je jedním z těch, kteří ovlivňují standardy a déle vytvářejí vlastní. Pokud vše vyjde jak má, bude elektronický svět zase o kousek jednotnější. Z toho pak těží především samotní uživatelé. Na závěr mi nezbývá než říct bravo! a pochválit vývojáře z Adobe, za obrovský kus práce.

 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty