Hlavní navigace

Microsoft znovu upřednostňuje svůj prohlížeč. Mozille se to nelíbí

Válka prohlížečů se opět rozhořela. I tak by šel chápat dopis, jenž CEO nadace Mozilla zaslal svému protějšku v Redmondu. Nelíbí se mu nový způsob nastavení výchozího prohlížeče ve Windows 10.
Martin Tábor 7. 8. 2015

Sdílet

Není to tak dávno, kdy byl v Evropě Microsoft přinucen k nasazení uživateli nepříliš oblíbené obrazovky s výběrem prohlížeče. Té se jinak přezdívalo „ballot screen“ a k jejímu zrodu vedlo rozhodnutí Evropské komise. Právě u ní si tehdy postěžovala norská Opera, která brojila proti všeobecně rozšířenému Internet Exploreru. Ballot screen se ve Windows střídavě objevoval a mizel, přičemž byl nakonec protlačen i do Windows 8 jakožto aplikace pro tehdější rozhraní „Metro“.

Někdejší okno pro výběr prohlížeče

Čas ovšem plyne a nezdá se, že by se Microsoft ze svých dřívějších chyb nějak poučil. Na světě je zbrusu nová verze Windows a Microsoft prohlížečovému trhu konkuruje dokonce se dvěma browsery. Jedním z nich je vylepšený Internet Explorer 11, avšak současným favoritem a marketingově prosazovanou jedničkou je Microsoft Edge. To by nebyl takový problém, kdyby Microsoft nedělal všechno pro to, aby uživatele od konkurenčních prohlížečů odlákal nebo jim alespoň stížil cestu.

Nastavení výchozího prohlížeče ve Windows 10

Šéfovi Mozilly se nelíbí především to, že po upgradu na Windows 10 je výchozím prohlížečem automaticky Edge, a to zcela bez ohledu, jaký browser byl nastaven jako výchozí v původním systému. Většina jiných uživatelských nastavení ovšem migraci přežije. Aby v tom byl čert, ve Windows 10 je také zcela nový systém volby výchozích programů. Prohlížeče již nejsou schopny zaregistrovat samy sebe jako výchozí, a to ani přes odslouhlasení dialogu uživatelem. Namísto toho se otevře jen Nastavení Windows, kde již musí uživatel výchozí prohlížeč přepnout ručně.

Zdroj: mozilla.org, wikipedia.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty