Hlavní navigace

Microsoft vyslyšel "přání" EU. Budou ve Windows RT alternativní prohlížeče?

<p>&#160;</p>
"Aféru" ze začátku roku 2010 má jistě mnoho lidí ještě v živé paměti. Tehdy Evropská komise Microsoft poprvé donutila zařadit do Windows prvek "ballot screen", který uživatelům dává na výběr z pěti nejrozšířenějších browserů. Jak to bude s WinRT?
Martin Tábor 12. 9. 2012

Sdílet

Na vnější podnět začala Evropská komise opět Microsoft vyšetřovat, a to tentokrát v otázce uzavřenosti chystané platformy Windows RT. To je speciálně upravená verze „plnohodnotných osmiček“, jenž je určena pro tablety platformy ARM a obsahuje klasický „desktop“ jen ve velmi omezené podobě. Přístup k němu mají víceméně jen vyvolené aplikace, jako vestavěný Office 2013 apod. Hlavním prostředím bude pouze dotykové „Modern UI – Metro“, což je na tabletu i pochopitelné, avšak v technologickém pozadí to s sebou nese i jisté problémy při vývoji alternativních webových prohlížečů.

Nový ballot screen z Windows 8

Vývojáři třetích stran, kteří vytvářejí aplikace pro Windows RT, nemají přístup k mnoha knihovnám a API „starého desktopu“, což vývoj plnohodnotného webového prohlížeče pro toto rozhraní více než stěžuje. Nehledě na to, že za podobou současných prohlížečů jsou skutečně dlouhé a dlouhé roky vývoje a nemožnost využití některých částí kódu tak činí jejich úpravu pro novou platformu mimořádně náročnou. Své o tom ví jistě i Microsoft, který tento problém vyřešil jednoduše. Internet Explorer 10 pro „Metro“ má zkrátka přístup i k těm částem Windows RT, která jsou pro „cizí“ vývojáře zcela nedostupné.

Pravděpodobně pod vidinou hrozících problémů sám Steve Ballmer slíbil, že se plně podřídí přání EU a Microsoft udělá vše proto, aby bylo i na Windows RT možné bez problému používat jiné browsery. S jakým řešením však softwaroví inženýři a leadři z Redmondu přijdou, je však zatím otázkou.

Zdroj: neowin.net

Autor článku