O tom případu se zdaleka nemluví tolik, kolik by se asi mluvilo, kdyby v něm místo Microsoftu vystupovala méně mocná společnost. Jenže u Microsoftu si tak nějak nikdo nedokáže představit, že mu soud zakáže prodávat jeden z jeho nejúspěšnějších produktů – v tomto případě Word 2003 a 2007. Přesto k přelomové chvíli nechybělo mnoho. V polovině srpna bylo Microsoftu soudem skutečně nakázáno, aby od 10. října přestal prodávat ony dvě edice Wordu. A to až do chvíle, než soud rozhodne s konečnou platností a vyřkne verdikt. Šlo tak o předběžné rozhodnutí, jež mělo zabránit ve spáchání většího množství škod na úkor společnosti i4i.
Právě ta Microsoft zažalovala za porušení jejího XMP patentu. Ten je prý Wordem porušován ve vytváření XML dokumentů. Softwarový gigant nicméně nečekal na definitivní stopku pro svůj textový editor a požádal soud, aby předběžné nařízení zrušil. Ten mu nyní nepříliš překvapivě vyhověl. To ale nic nemění na tom, že spor běží dále a s konečnou platností skutečně může být rozhodnuto pro zákaz Wordu.
V takovém případě by nastalo několik možností. Buď by Microsoft z Wordu sporné prvky odstranil, nebo by si je od i4i patent licencoval. Velice málo pravděpodobnou variantou je, že by skutečně s prodejem Wordu skončil. Ostatně, v soudním procesu ho podporují velké firmy jako Dell či Hewlett-Packard, které mají z prodejů softwarových balíků na svých počítačích slušné provize. Naopak docela pravděpodobné je, že se Microsoft s i4i dohodne na mimosoudním vyrovnání ještě předtím, než soud rozhodne. Rozhovory prý už probíhají.
Zdroj: PCW, OS-Informer