Hlavní navigace

Microsoft představil nový Surface Laptop a osekané Windows 10 S

"S" je zcela nová edice Windows, která se v mnohém podobá Windows RT. Konkurovat má Chrome OS - je svižná a vystačí si i s levnějším HW. Notebook Surface Laptop však naopak brázdí high-endové vody, svede lítý boj s Applem.
Martin Tábor 22. 5. 2017

Sdílet

Pár týdnů po dokončení aktualizace Creators Update přišel i nový systém Windows 10 S (předpokládaný název byl Cloud). Jedná se o speciální edici, která na první pohled vypadá stejně jako „velké“ Desítky, ale má jedno omezení, resp. zcela jiný koncept – tím je Windows Store. Pakliže už třeba Windows 10 používáte (jak jinak), vůbec není jisté, že jste zároveň otevřeli Windows Store na více než pár sekund. Integrované aplikace se aktualizují automaticky a lze se tedy jistě obejít bez něho. Majitelé Windows 10 S si však Windows Store opravdu užijí.

Představení Windows 10 S a Surface Laptop

Jestli ještě pamatujete, jak to bylo s Windows 8 a Windows RT, pak také víte, že se ani jeden produkt velké oblibě netěšil. Windows RT byly navíc určeny jen pro zařízení s procesorem ARM (především tablety) a umožňovaly tak provozovat jen Metro aplikace, kterých bylo vždy poskrovnu. Kromě zvoleného názvu (opět nic neříkající písmeno) se snad Microsoft poučil, protože Windows 10 S budou díky několika věcem fungovat v mnohém lépe než staré RT.

Současná nabídka Surfaců

Systém je odladěn tak, aby byl skutečně rychlý, bezpečný a uživatele skutečně v co největší míře odstínil od technické podstaty operačního systému. Edice S tak bude zaměřena především na školy:

  • u prvního spuštění počítače Microsoft garantuje přihlášení do 15 sekund, u každého dalšího do 5 sekund,
  • školní administrátoři budou mít možnost vytvořit konfigurační USB disk, který stačí na pár sekund připojit k novému PC – dojde k automatickému nastavení sítě, povolí či zakážou se funkce (např. kamera), ale rovněž se nainstalují zvolené aplikace,
  • velmi levná licence, pro vzdělávací zařízení vlastnící Windows 10 Pro – zdarma.

Zmíněné omezení edice „S“ na Windows Store je dnes již relativní, protože Microsoft vývojářům poskytl nástroj umožňující pro Store zabalit i běžné aplikace bez větších úprav. Ty pak navíc běží v kontejneru, takže jsou bezpečnější, neovlivňují celý systém, nenechávají po sobě nepořádek a – což je u Windows opravdu převratné – aktualizace se instalují automaticky a jednotným systémem jako u aplikací UWP. 

 Surface Laptop – propagační video

Dalším představeným produktem je pak Surface Laptop, což je zatím nejvýkonnější Surface historie. Nejde o žádný konvertibilní tablet ani nic podobného, ale skladný a přenosný výkonný notebook po vzoru portfolia Applu. V základu sice nabízí také Windows 10 S, ale důležité je dodat, že Microsoft se skutečně nechce dostat do slepé uličky jako u RTček – „S-ko“ půjde (jak jinak než přes Store) upgradovat za 49 dolarů na plnohodnotné Windows. Obě novinky dorazí v druhé polovině června, přičemž v základní konfiguraci vyjde Surface Laptop na 999 dolarů. V nejdražší pak 2 199.

Zdroj: microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty