Hlavní navigace

Microsoft oznámil edice systému Windows 10

Microsoft se prozatím vyjadřoval tak, že Windows 10 bude univerzální platforma pro všechna zařízení. V podstatě to tak je, avšak počet jeho různých edic nakonec nebude malý. Vyjde zřejmě v sedmi variantách.
Martin Tábor 20. 5. 2015

Sdílet

Časy, kdy Microsoft produkoval řadu operačních systémů od Windows Mobile, Windows Phone, Windows RT až po samotný desktopový mainstream, jsou naštěstí pryč. Již delší dobu víme, že Windows 10 poběží na všech zařízeních vč. Xboxu a stejně tak aplikace budou v podstatě zcela univerzální. Při rozmanitosti podporovaných zařízení by ovšem bylo naivní očekávat, že samotné Desítky budou existovat skutečně jen v jedné variantě.

Rodina zařízení Windows 10

Počet edic se tedy oproti Windows 8.1 opět značně navýšil:

  • Windows 10 Home,
  • Windows 10 Pro,
  • Windows 10 Mobile,
  • Windows 10 Enterprise,
  • Windows 10 Education,
  • Windows 10 Mobile Enterprise,
  • Windows 10 IoT Core.

Názvy většiny variant jsou asi dostatečně vypovídající. Edice Home bude určena pro domácnosti, menší firmy a profesionálové pak asi sáhnou po variantě Pro. Ta již např. nabídne vzdálenou správu aplikací a rozšířenou ochranu dat. Nejobsáhlejší edice Enterprise pak přidává navrch další síťové funkce atd. Úplnou novinkou je však verze Education určená pro školy, která bude vycházet z edice Enterprise a zřejmě na ni za výhodných podmínek budou moci upgradovat i studenti.

Windows 10 IoT Core pro Raspberry Pi 2

Dále jsou součástí rodiny i mobilní edice Windows 10 Mobile a Mobile Enterprise, které nahradí současný systém Windows Phone. Se starými Windows Mobile pochopitelně nemají společného vůbec nic, i když název může být zavádějící. Mobile Enterprise je speciální edice pro firmy a správcům umožňuje širší možnosti nastavení vč. politiky aktualizací  díky Windows Update for Business. Poslední edice Windows 10 IoT (Internet of Things) Core pak cílí na miniaturní počítače typu Raspberry Pi 2 (právě pro něj existuje i speciální sestavení).

Zdroj: theverge.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty