Hlavní navigace

Microsoft nečekaně přišel se záplatou pro Windows XP

Vypadalo to, že poslední balíček aktualizací obdržely Windows XP již 8. dubna 2014. Na tomto faktu se také zhola nic nemění, avšak s jednou výjimkou. Nedávno nalezenou chybu v IE se Microsoft rozhodl pro jistotu opravit i v již nepodporovaných XP.
Martin Tábor 4. 5. 2014

Sdílet

Microsoft obecně deklaroval, že po 8. dubnu 2014 již Windows Update do starých XP žádnou další opravu nepřinese. Nedávno a vlastně krátce po posledním dubnovém aktualizačním balíčku však byla objevena velmi závažná bezpečnostní chyba, týkající se všech verzí Internet Exploreru od IE 6 do IE 11. Aby problémů nebylo málo, chyba již byla údajně aktivně využívána hackery, což Microsoft přimělo k uvolnění mimořádné záplaty jen několik dnů po oznámení nalezeného bezpečnostního nedostatku. Světe div se – aktualizace s označením KB2964358 se 1. května objevila i v systému Windows XP. Velké množství internetových serverů přitom po oznámení chyby vydalo články, ve kterých předpovídaly XP první bezpečnostní slabinu, jež v systému vydrží navěky.

Internet Explorer 8 – poslední IE pro Windows XP

Microsoft krok vysvětlil jednoduše tím, že ač se chyba týkala pouze Internet Exploreru, byla natolik závažná, že se ji raději rozhodl zacelit i ve stále hojně rozšířených Windows XP. V potaz je nutné však vzít i to, že od ukončení podpory zatím uběhl jen necelý měsíc a rozhodně tedy tento krok nelze brát jako nově zavedené pravidlo, ale jen jako výjimečnou benevolenci. Po technologické stránce je navíc důležité, že pro určité „prémiové“ platící zákazníky zatím v Microsoftu stále aktualizace pro XP vznikají. Je tomu tak kupříkladu pro britské vládní úřady, které nestihly přechod na novější systém a s Microsoftem si proto dohodly draze placený vývoj aktualizací až do roku 2015. Veřejné uvolnění bezpečnostní záplaty je však první vlaštovkou, že by z obdobných kontratků mohl přeci jen nějaký ten benefit ukápnout i pro běžné uživatele PC.

Aktualizace KB2964358 pro Windows XP (1. květen 2014)

Aktuální hrozba, v podobě nepozorovaného převzetí kontroly nad systémem, byla potenciálně ovšem jen prvním velkým hřebem do rakve nepodporovaného OS. Kritických chyb bude s postupem času více a více, přičemž většina z nich již opravdu zůstane navždy neoddělitelnou součástí XP. Napadení takového OS připojeného k internetu se stane za pár měsíců skutečně hračkou i pro méně zdatné útočníky, kteří si budou moci jednoduše vybrat z množství skvěle zdokumentovaných způsobů, popsaných i na různých hackerských fórech apod. Návody ani nezastarají, jelikož v Redmondu se již skutečně bude pracovat na zcela jiných věcech než je urychlená příprava záplat pro operační systém z roku 2001.

Zdroj: computerworld.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty