Hlavní navigace

Microsoft místo devítek představil nové Windows 10

Microsoft v San Franciscu konečně představil první ukázkovou verzi příštích Windows. Jasné je také to, že nepůjde o "Devítky", ale pravý název zní Windows 10. Jaké budou, je patrné i z nového oficiálního videa.
Martin Tábor

Sdílet

V úterý v 19:00 SELČ odkryl Redmond konečně v detailech nejbližší budoucnost operačního systému Windows. Projekční plátna a poutače na konferenci v San Franciscu však překvapivě obsahovaly nikoli číslici 9, ale rovnou 10. Nejedná se však o dlouhodobější výhled, ale pouze o to, že se Microsoft rozhodl Windows Threshold označit kulatým číslem. Dalším důležitým sdělením je, že finální Windows 10 nevyjdou již na jaře 2015, ale spíše až koncem příštího roku. Oproti tomu, první Technical Preview se na veřejném download centru objeví již dnes a za krátkou dobu bude údajně následovat i serverová varianta příštích Windows. O ceně pořízení Windows 10 však nepadlo ani slovo, a tak zůstávají spekulace o dostupnosti upgradu zdarma stále jen spekulacemi.

Windows 10 – první veřejná ukázka (v 1 min 34 s)
 

„Desítky“ mají být dle slov Terry Myersona, vedoucího divize Windows, vůbec nejkomplexnější platformou, přičemž zavedou téměř naprostou kompatibilitu mezi smartphony, tablety i „dospělými“ počítači. Univerzální aplikace se budou instalovat jednotně přes Windows Store a je poměrně jasné, proč Microsoft investoval do nákupu Nokie. Windows má běžet na všech typech zařízení, tvořit uzavřenou platformu a úspěšně konkurovat dnešním protivníkům. Jinak mnoho nových detailů řečeno nebylo a jak je vidět i na výše přiloženém videu, avizovaná nabídka Start se stále podobá již dříve představeným screenshotům. Realitou jsou i virtuální plochy. Užitečným vylepšením je možnost připnutí oken do čtyř rohů, takže se pracovní plocha monitoru rozdělí na čtyři shodné prostory. Otevřenou otázkou zůstává nejbližší budoucnost Windows 8.1, která zřejmě do konce příštího roku stihnou obdržet řadu vylepšení.

Zdroj: microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty