Hlavní navigace

Microsoft ICE 2.0: tvořte skvělá panoramata

Martin Tábor

Výzkumné oddělení Microsoftu uvolnilo druhou verzi utility Image Composite Editor. Aplikace dokáže automaticky spojovat fotografie do panoramat, avšak poslední vydání umí o několik užitečných triků navíc.

Sdílet

Microsoft Research je výzkumné oddělení známé softwarové společnosti z Redmondu a ve své péči má tedy řadu zajímavých projektů. Jedním z nich je právě grafická utilita Image Composite Editor, kterou MS Research vyvíjí již řadu let, avšak poslední verze 1.4.4 byla vydána téměř před čtyřmi roky. Tehdy dostal program nový kabát, aby zapadal do prostředí Windows 7, ale vylepšeny byly i algoritmy pro automatické spojování fotek bez viditelných přechodů. Vývojáři se tedy po dlouhé době k projektu vrátili a výsledkem je zcela přepracovaný ICE 2.0.

Představení programu Image Composite Editor 2.0
 

Zájemci se mohou těšit hned na několik novinek, přičemž jednou z nich je opět zcela nové uživatelské rozhraní. Oproti předchozímu je mírně bohatší a zároveň intuitivnější. Pro vytvoření panoramatu stačí v ICE jednoduše importovat zamýšlené fotografie a program se již o vše ostatní postará sám. Oproti jiným řešením tak není nutné ani naznačovat spojovací linie apod. Vylepšením druhé verze je, že ICE již zvládne „domyslet“ chybějící části vzniklého panoramatu, jelikož při spojivání fotek vznikají na okrajích prázdná místa, která bylo dříve nutno oříznout.

<p>&#160;</p>

Uživatelské prostředí ICE 2.0.2

Hlavně profesionálové ocení možnost importu surových obrazových dat RAW, s nimiž si ICE 2.0 již také poradí. Druhou novinkou je pak možnost tvorby panoramat z „panning“ videa, kdy je na výsledné fotografii znázorněn pohyb sledovaného předmětu. Velmi jednoduše tak vytvoříte poměrně profesionálně vypadající a hlavně efektní dynamické obrázky (jde tak o napodobení multiexpozice). Panoramata mohou mít nově rozsah až 360 stupňů, rozlišení fotografií je bez omezení. Microsoft zapracoval i na výkonu, takže ICE plně využije více jader a 64 bitů.

Zdroj: research.microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty