Hlavní navigace

Microsoft Edge 15: po devíti měsících nová verze

Součástí Windows 10 Creators Update je pochopitelně i nová verze MS Edge. V pořadí je čtvrtá a prohlížeč posouvá dál na všech směrech. Lepší je podpora standardů, bezpečnost, výkon, úspora baterie, ale nové funkce má i uživatelské rozhraní.
Martin Tábor

Sdílet

Microsoft měl s prohlížečem Edge rozhodně velké plány a nejspíš se ještě nevzdává. Nutné je říci, že starší Internet Explorer 11 dle StatCounteru v současnosti drží 9,4 procenta trhu, což je poměrně málo. Samotný Edge má přitom dokonce jen 3,6 procenta. Co to znamená, není těžké interpretovat. Většina původních uživatelů IE11 přešla k některému z konkurenčních prohlížečů, ale Edge to nebyl. Minimálně na desktopu dokázal z těchto změn nejvíce vytěžit Google Chrome, který se blíží k 63 procentům.

Statistiky prohlížečů od vydání Windows 10 RTM

Webové sny Microsoftu se tak mírně rozplývají, ale zdá se, že si velké vrásky nedělá. Vývoj Edge, který začínal pod kódovým názvem projekt Spartan, pokračuje dál a pomalu se z něho snad i stává použitelný prohlížeč s dostatečným počtem rozšíření. Na tradiční konkurenci však ve většině směrech stále nemá.

Internet Explorer 11.0.15063 vybízí k přechodu na Edge

MS Edge 15: nové funkce

Nejnovější verze Microsoft Edge má číslo 40.15063.0.0 a jádro EdgeHTML poté 15.15063. Edge samozřejmě doznal mnoha změn v pozadí, jež jsou sice nenápadné, ale aplikaci posouvají o velký kus dál, nicméně i na první pohled něco vidět je.

 

Hlavní novinky Edge 15

Prohlížeč umožňuje tzv. odložení karet na později a k této funkci se také vztahují dvě nová tlačítka v záhlaví okna. V jednoduchosti jde o to, že otevřenou stránku můžete kliknutím na první z nich uzavřít a odsunotu do seznamu "karty bokem".

Uložení karet bokem

Druhé tlačítko pak otevře výsuvný panel, kde jsou náhledy všech odložených panelů. Ty můžete opět otevřít po jednom nebo je obnovit všechny naráz. Funkce tak trochu rozšiřuje seznam k přečtení, který je zase dostupný v hamburger menu na pravé straně.

Nové zobrazení pásu karet

Velmi praktickou věcí, a to zvláště na obrazovkách s vyšším rozlišením, je tlačítko šipky, které dokáže horní pás karet rozevřít a místo leckdy nic neříkajících titulků zobrazit náhledy otevřených stránek. Edge již kromě PDF dokáže otevřít i formát EPUB, který je určen elektronickým knihám.

 

Čtení formátu EPUB

Kromě toho umí Edge lépe importovat záložky a nastavení z prohlížečů Internet Explorer, Chrome a Firefox. Možné je záložky také exportovat do formátu html. Další drobnosti se týkají třeba tvorby "webových poznámek", kde přibylo více kreslicích nástrojů.

Změny pod kapotou

Tato oblast bude asi nejzajímavější a pravdou je, že Edge zdaleka neklopýtá za konkurencí ve všech směrech. Microsoft se opět pochlubil testem přehrávání videa, kde Edge vydržel na akumulátor suverénně nejdéle. Edge vydrží o 77 % déle než Firefox 52 a o 35 % delší čas než Chrome 57. Oproti minulému vydání byla dokonce zveřejněna metodika a test tedy může kdokoli zopakovat.

 

Edge 15 a výdrž na baterii

 

Další oblastí, jíž se Redmond chlubí, je nárůst výkonu v testu Speedometer. Uveřejněný graf ovšem srovnává Edge pouze se sebou vlastním, resp. svými staršími verzemi.

Jak se Edge pere s testem Speedometer

Abychom nezůstali při zemi a čísla byla alespoň trochu zajímavá, Edge 15 samozřejmě konfrontujeme s konkurencí! Zatím se podíváme na podporu technologií HTML5, kde Edge nebezpečně dotahuje Firefox. Poslední místo si však udržel i ve vydání Creators Update.

Srovnání prohlížečů v testu HTML5

Výsledek je zde neúprosný. Stále s poměrně velkou převahou vede Chrome od Googlu a daleko za ním je Firefox. Již pouze s těsným rozdílem za ním pokulhává Edge 15. Mozilla tedy bude muset další měsíce náležitě využít a snažit si náskok udržet. Nový Edge zatím vychází pouze s upgrady Windows 10, ale Microsoft v období, kdy se objeví několik verzí konkurenčních prohlížečů, očividně nespí na vavřínech.

 

Výsledek testu HTML5

Klidně se tak může stát, že cca po půl roce z ničeho nic přijde Edge, který již konkurenci předčí. Podpora HTML5 také není zdaleka jediným kritériem. Poslední velké srovnání prohlížečů je k dispozici v našem starším článku a aktuální verze si pod drobnohled vezmeme brzy!

Zdroj: windows.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty