Hlavní navigace

Microsoft detailně popsal, co Windows 10 zasílají domů

Od prvních vývojových verzí Desítek se spekuluje nad tím, zda Microsoft skrze svůj systém o uživatelích nezískává až příliš mnoho informací. Windows 10 skutečně odesílají nejrůznější statistiky a teprve teď Redmond zveřejnil, o co vše se jedná.
Martin Tábor 12. 4. 2017

Sdílet

Asi je známo, že kolem Windows 10 byla (a je) velká aféra ohledně ochrany soukromí uživatelů. Windows posílaly nějakou tu telemetrii vždy, ale až u Desítek se začalo o tématu více hovořit a je zřejmé, že tato verze toho také posílá více než starší. Kdo by chtěl, aby ho jeho vlastní počítač špehoval, shromažďoval informace o tom, co dělá, ukládal klíč k jeho zašifrovanému disku na servery soukromé korporace v USA atd. Microsoft po technické stránce může skutečně ledacos (a ledacos i dělá), ale dosud nebyl příliš sdílný v tom, co zjišťuje a rovněž proč.

Nastavení soukromí a rozsahu sbíraných dat

To se, alespoň oficiálně, konečně mění. S dubnovou aktualizací 1703 vyšel i článek, který přesně rozebírá, jaká data systém sbírá. Seznam se tedy týká nejnovějšího upgradu, ale neřiká nic o předešlých verzích, resp. necelých dvou uplynulých letech. Již při instalaci si můžete vybrat, zda bude mít systém přístup k některým základním kategoriím, ale i při „základní diagnostice“ Windows stále odesílá řadu dat. Jejich podrobný seznam je od nynějška dostupný zde.

Zdroj: microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty