Hlavní navigace

Microsoft dá ruské opozici software zdarma

Microsoft se rozhodl aspoň trochu podpořit ruské opoziční skupiny. Ty v poslední době čelily tlaku, kdy jim úřady znemožňovaly činnost tím, že jim zabavovaly počítače, na kterých měl běžet nelegální software.
David Sillmen

Sdílet

Společnost Microsoft se rozhodla učinit vstřícný krok vůči ruským opozičním skupinám a nevládním organizacím. Ty v poslední době čelily enormní snaze vládních úřadů zastavit jejich činnost na základě podezření z využívání nelegálního software, v drtivé většině od Microsoftu.

Celá věc nabyla značných rozměrů v poslední době zejména proto, že jedna z nevládních organizací, Bajkalská ekologická vlna, se otevřeně postavila na odpor premiérovi Putinovi, který prosazuje výstavbu papírenského komplexu na břehu jezera Bajkal. Úřady dosáhly faktického znemožnění práce organizaci tím, že jí zabavili počítače.

Ta přitom tvrdila, že software měla nabyla legálně. Jenže Microsoft nebyl ochoten ji podpořit v soudním sporu, což vyvolalo značnou kontroverzi. Nakonec se Microsoft tedy odhodlal k tomu, že pro ruské opoziční skupiny vytvoří speciální bezplatnou licenci svého software. Ty už tak nebudou moci být osočeny z jeho nelegálního využívání.

Zdroj: PCGH

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty