Hlavní navigace

Microsoft ani Apple GPS v mobilech nezneužívá

David Procházka

V poslední době se rozhořela řada sporů o tom, zda výrobci mobilních operačních systémů nezneužívají získaná data o pohybu uživatelů chytrých telefonů. Společnosti Microsoft i Apple potvrdily, že se tak určitě neděje.

Sdílet

Pokud uvážíme, jaký boom zažívají chytré mobilní telefony s připojením na internet, které v sobě navíc obsahují řadu technologií jako je WiFi, Bluetooth, Fotoaparát a GPS, pak nás daná situace může přivést na myšlenku, jak dalece jsou v bezpečí nejen naše data, ale také naše osobní svoboda. Programátoři mobilních operačních systémů by teoreticky mohli do algoritmů svých produktů přidat různé špehovací funkce, které by určitá data odesílala na server výrobce, kde by se vyhodnocovala. Takto by se určitá skupina osob dozvěděla o některých lidech doslova první i poslední informace.

Představme si, že většina osob vlastnící chytrý telefon jej používá na e-mailovou a SMS komunikaci, synchronizuje si kontaktní informace, přidává příspěvky na sociální síť, občas si něco vyfotí a někdy se nechá navigovat pomocí GPS modulu. Všechna tato data dokáží o dané osobě dosti vypovědět. Spekulace, které se poslední dobou rozviřují, se narychlo snaží potlačit představitelé Microsoftu a také Steve Jobs ze společnosti Apple. Obě firmy se dušují, že k těmto účelům jejich operační systémy rozhodně neslouží. Jednou otázkou je, kde je ukryta pravda a druhou, jak jsou na tom další velcí výrobci mobilních operačních systémů, tedy Nokia a Google.

Zdroj: PCMag

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty