Hlavní navigace

Maxthon: Méně známý, přesto výborný prohlížeč

Roman Polášek

Webovým prohlížečům je věnována spousta pozornosti uživatelů, přesto se na méně používané často úplně zapomíná. Jedním ze skvělých a také trochu zapomenutých prohlížečů je i Maxthon.

Sdílet

Odlišnost Maxthonu od ostatních prohlížečů spočívá ve vykreslovacím jádře. Maxthon nemá vlastní a využívá proto jádro Internet Exploreru, které je nainstalováno na každém počítači se systémem Windows. Dřívější verze s označením 1 dokázala využívat také jádro gecko, které používá Mozilla Firefox. V současné verzi 2 jsem však tuto možnost nenalezl, avšak místo toho mi prohlížeč nabídl experimentální použití jádra IE8. Maxthon by se tedy dal nazvat nadstavbou Internet Exploreru.

Uživateli se však Maxthon jeví jak zcela jiný prohlížeč. A čím se tedy od IE liší? Přináší nejen odlišné uživatelské rozhraní, ale také spoustu funkcí, které bychom v Internet Exploreru a často také v jiných prohlížečích hledali jen těžce.

Rozhraní k nepoznání

Jako webový prohlížeč se Maxthon v rozhraní a ovládání od ostatních příliš neliší. Nabízí klasické rozložení ovládacích prvků a adresního řádku, které se už stalo v posledních letech přímo standardem. Můžeme ale najít i drobné odlišnosti od ostatních.

<p>Okno prohlížeče se od konkurence na první pohled moc neliší</p>

Okno prohlížeče se od konkurence na první pohled moc neliší

Okno prohlížeče se od konkurence na první pohled moc neliší

V zájmu ušetření více místa pro samotné prohlížení bylo klasické menu nabídek přesunuto do oblasti rámu okna, který je potlačen. Komu se však tato změna nelíbí, může ji bez problému změnit.

Co mě při testování překvapilo, byl až příliš "živý" stavový řádek, který poskytuje přístup k mnoha funkcím a také defaultně nabízí užitečné tipy, které poradí, jak si práci s Maxthonem zefektivnit.

<p>Stavový řádek zvládá ukazovat zajímavá data</p>

Stavový řádek zvládá ukazovat zajímavá data

Stavový řádek zvládá ukazovat zajímavá data

Maxthon mě rovněž překvapil doslova neomezenou možností manipulace s panely i ikonami. Během chvilky je možné změnit si rozložení všech prvků přesně k obrazu svému.

Aby byla možnost vzhledu prohlížeče dokonalá, přináší Maxthon i podporu skinů. Na internetu jich lze najít stovky, z nichž velké množství je opravdu dotaženo do konce a dá prohlížeči originální a krásnou tvář. Změna vzhledu je navíc natolik jednoduchá, že si s ní poradí každý.

<p>Rychlá změna skinu</p>

Rychlá změna skinu

 
<p>Správce stažených skinů</p>

Správce stažených skinů

Aplikace skinu a správce všech stažených vzhledů

Funkce

Právě funkce jsou tím, čím Maxthon opravdu vyčnívá. Již v základní verzi obsahuje spoustu funkcí, které bychom do jiných prohlížečů museli často instalovat jako doplněk. I přes jejich velký počet se však stále nejedná o nakynutý prohlížeč a drtivá většina funkcí je i běžným surfařem využitelná. Maxthon tak stále působí jednoduše a pro mnohé tím pádem přívětivě.

Nastavení

První kroky každého nového uživatele jistě povedou do nastavení. To je v Maxthonu vyvedeno poměrně netradičně a klasické okno nahrazuje přímo celá webová stránka. Je až překvapivé, kolik voleb Maxthon nabízí. Osobně doporučuji celým nastavením projít, můžete tím objevit netušené možnosti prohlížeče.

Gesta myší

Výbornou funkcí mnoha aplikací z poslední doby je ovládání gesty. Pouhým stiskem pravého tlačítka myši a krátkým pohybem lze nakreslit gesto, podle kterého se vykoná předdefinovaná akce. Úplně stejné ovládání přináší například doplněk IE7Pro do Internetu Exploreru. Tento způsob ovládání je nejen efektivní, ale také pohodlný a rychlý. Kdo si na něj zvykne, jen těžce se s ním loučí.

<p>Gesto pro přechod na předchozí záložku</p>

Gesto pro přechod na předchozí záložku

Gesto pro přechod na předchozí záložku

Rozdělené zobrazení

Skutečnou originalitu přináší Maxthon v podobně módu rozděleného zobrazení. Největší radost z něj budou mít jistě majitelé velkých širokoúhlých monitorů, pro které je jako dělaná. Rozdělí okno prohlížeče na dvě svislé poloviny, z nichž každá umožňuje prohlížení webu. V jednom okně prohlížeče tak lze najednou prohlížet dva weby, což se v mnoha situacích může hodit.

<p>Pro rozdělené zobrazení je vhodný monitor s vyšším rozlišením</p>

Pro rozdělené zobrazení je vhodný monitor s vyšším rozlišením

Pro rozdělené zobrazení je vhodný monitor s vyšším rozlišením

Režim úspory procesoru

Nejen, že elektřina zase podraží, ale mít nezatížený procesor (a tím pádem menší spotřebu) je v mnoha případech také výhoda. Maxthon nabízí hned dvě možnosti úspory CPU. V té první zastaví flash a javascript ve všech neaktivních záložkách a výrazně tak odlehčí procesoru třeba v případě více otevřených záložek s přehrávaným videem. Razantnější variantou je zastavení zmíněných komponent i na aktuální záložce, ovšem to je podle mě až zbytečné a hlavně může způsobovat nekorektní funkci stránek.

<p>Ukázka režimů úspory CPU</p>

Ukázka režimů úspory CPU

Ukázka režimů úspory CPU

Lovec reklam

O tom, jak jsou weby prolezlé reklamou a nežádoucím obsahem, snad ani není potřeba mluvit. Představují totiž také dost podstatnou část přenesených dat. Maxthon si nejen automaticky s většinou hravě poradí, ale umožní uživateli také ručně přidat libovolný prvek do seznamu blokovaných.

Boss key

Funkcí, kterou lze použít jak v zaměstnání, tak i domácnosti, je úplné skrytí prohlížeče. Každý si jistě dokáže představit situaci, ve které se může hodit. Program není zobrazen ani jako ikona v oblasti u hodin. Skrytí lze provést rychle klávesovou zkratkou s přeloženým názvem "šéfovská klávesa".

Online účet

Maxthon je možné používat také ve více lidech, z nich každý může mít svůj vlastní učet. Ten je provázán s webovými službami a dochází k ukládání oblíbených stránek a také nastavení na internet.

<p>Možnost vytvoření osobního účtu</p>

Možnost vytvoření osobního účtu

Možnost vytvoření osobního účtu

Na možnost vytvoření tohoto účtu je uživatel upozorněn hned po prvním spuštění aplikace. Netoužíte-li po této funkci, lze ji jednoduše přeskočit a používat Maxthon bez tohoto účtu.

Drobnosti

Vyjmenované funkce rozhodně nejsou všechny. Prohlížeč jich obsahuje opravdu velké množství. Za zmínku určitě stojí také funkce ukládání a automatického vyplňování formulářů, zachycení obrazovky a uložení jako obrázku, integrovaný správce stahování nebo rychlá změna proxy serveru.

Pokud jakákoliv funkce prohlížeči chybí, je ji většinou možné nalézt na internetu jako doplněk. Doplňky je možné stahovat z oficiální stránky Maxthonu. Většinou se jedná o aplikace sloužící pro upozornění na příchozí email, další filtry pro blokaci reklamy nebo třeba rychlé zobrazení PageRanku právě prohlížené stránky.

Skvělý, přesto málo používaný

I přes implementaci tolika funkcí a líbivého grafického rozhraní, je Maxthon při práci až nezvykle svižný a stabilní. Příjemně mě také překvapily jeho nízké nároky na systémové prostředky, které jsem upřímně neočekával.

Ve velké míře je Maxthon podobný doplňku IE7Pro pro Internet Explorer. Oproti jiným prohlížečům funkčně také nijak zvláště nezaostává a proto si kladu otázku, proč se o Maxthonu nemluví a jeho použití je tak nízké? Je šířen jako freeware a to včetně české lokalizace. Při testování jsem měl z prohlížeče opravdu dobrý pocit, který umocnil především rychlý běh prohlížeče a také příjemné prostředí.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty