Hlavní navigace

Malwarebytes Anti-Malware - vyčistí vaše PC

Martin Zachar

Sháníte program pro rychlé nalezení počítačových virů, adwaru, spywaru a všeho dalšího škodlivého ve vašem počítači? Pak můžete vyzkoušet představovaný program, který je nenáročný, zdarma a v češtině.

Sdílet

Malware je ohrožením pro každého počítačového uživatele a jeho elektronického přítele. Dostane se do počítače bez vašeho vědomí a snaží se napáchat škody. Nemusí se zrovna jednat o hardwarové poškození vašeho počítače, ale například i odposlouchávání soukromých rozhovorů nebo odesílání osobních informací o vás nebude nic příjemného.

Jak jsme již vysvětlovali v tomto článku, malware je souhrnné označení pro počítačové viry, adware, spyware a mnohé další. Každý z těchto názvů představuje jistý druh škodlivého programu. Na druhé straně jsou zde aplikace, které se snaží tyto škodlivé programy najít a zničit. Mnohdy mají v názvu i druh, proti kterému bojují.

Malwarebytes? Anti-Malware je jedním z nich. V názvu má také typ, proti kterému se snaží zasahovat. Je jím celá rodina malwaru.

 

Vzhled aplikace Malwarebytes' Anti-Malware po prvním spuštění.

Funkčnost

Instalaci programu zvládne jednoduchým odklikáním každý. Po dokončení je mu nabídnuto aktualizovat aplikaci a poté ji spustit. Aktualizace v každém případě vřele doporučuji, protože udrží váš ochranný systém připravený i na nejnovější protivníky.

Aktualizace programu.

Pokud nyní spustíte poprvé program, ihned se před vámi objeví uvítací obrazovka v první záložce aplikace. Zde si můžete jedním kliknutím na tlačítko Skenovat spustit jeden ze dvou připravených testů.

Rychlý sken zaručí prohledání počítače na základní typy malweru. Tento test trvá několik málo minut.

Průběh rychlého skenu.

Úplný sken umožňuje vybrat diskové oddíly (včetně externích disků a síťových uložišť), které se mají prohledat. Poté na nich hledá podrobně všechny druhy malwaru, které má v databázi. Úplný sken trvá samozřejmě déle a záleží na množství, velikosti a obsazenosti diskových oddílů.

Třetí záložka aplikace slouží ke sledování aktuálnosti vaší verze aplikace. Můžete tak stahovat nejnovější položky do databáze škodlivých programů.

Čtvrtá záložka je karanténa. Sem se ukládají všechny rozpoznané nakažené soubory, aby nemohly počítači dále škodit. Pokud však například rozpoznal Anti-Malware nějaký zdravý soubor jako škodlivý, toto je místo, kde můžete soubor najít a opět z karantény vyjmout a tím pádem jej vypustit opět do běžného provozu, popřípadě jej úplně bezpečně z počítače smazat, pokud škodlivý opravdu je.

Pátá záložka se jmenuje protokoly a můžete zde najít záznamy o veškerých proběhnutých skenech. Záznamy o testech se ukládají do jednoduché textové podoby.

Záznam z rychlého testu.

Šestá záložka s názvem seznam ignorovaných slouží k zadání souborů, které mají být ignorovány, tzn. aplikace je nemá prohledávat. Může se jednat například o soubory, o kterých víte, že škodlivé nejsou, i když Anti-Malware tvrdí opak. Druhý případ je, když nakažený soubor v počítače chcete, například pro různé vaše pokusy.

Sedmá záložka slouží k nastavení aplikace. Nemáte příliš mnoho možností, ale abych byl upřímný, tak víc ani nepotřebujete. Můžete si tak zapnout skenování paměti, registrů nebo systému souborů. Dále také integraci položky skenování do kontextového menu pod pravým tlačítkem myši u souborů nebo odesílání zpráv do Malwarebytes centra.

Možnosti nastavení.

Osmá záložka se jmenuje více nástrojů. Naleznete zde tři služby, které pomáhají při zasílání zpráv do centra. Dále je zde také nástroj FileASSASSIN, který má sloužit k uvolnění souboru, který nelze smazat, protože je například využíván jiným procesem nebo uživatelem. Avšak tento nástroj není nijak chytrá pomůcka, protože pro odstranění souboru vyžaduje v případě bezradnosti restart počítače, čímž se soubor automaticky uvolní.

 

Placená a neplacená verze

Bystřejší z vás si jistě všimnuli, že jsem v předešlé kapitolce vynechal druhou záložku. Tato záložka nemá v neplacené verzi žádný význam a slouží pouze jako rozcestník pro koupi placené verze produktu. Pokud byste tuto verzi měli, našli byste zde ochranu vašeho počítače v reálném čase. Tato ochrana se snaží nevpustit škodlivé programy do vašeho počítače a tím pádem jej ušetřit před zbytečnými problémy. Neustále tedy běží na pozadí a skenuje činnost systému.

Pokud však máte pouze neplacenou verzi, program může sloužit pouze k občasnému prohledání počítače a nalezení škodlivých programů.

 

Závěr

I když nemůžete použít Malwarebytes? Anti-Malware jako primární aplikaci pro ochranu vašeho počítače, jedná se o kvalitní program, který dokáže v rychlém čase a při malém zatížení vašeho počítače (procesoru a paměti) nalézt i mnohé škodlivé objekty, které jiné aplikace najít nedokážou.

Velkou výhodou je také neplacená verze a podpora českého jazyka.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty