Hlavní navigace

Lišta Centrum.cz - využijte Centrum naplno

Rozšiřte možnosti svého prohlížeče o nové funkce a přistupujte ke službám portálu Centrum.cz mnohem snadněji. Získejte přehledné upozornění na nový email, přístup ke zprávám či aktuálnímu počasí.
Roman Polášek 7. 4. 2010

Sdílet

Funkce nejznámějších a nejpoužívanějších internetových prohlížečů je možné rozšiřovat pomocí pluginů nebo nejrůznějších toolbarů. Mohou tak prohlížeče vybavit funkcemi, kterými dříve nedisponovaly. Sami tak můžete svůj prohlížeč vylepšit a přizpůsobit podle svých představ. Takovým vylepšením je i Lišta Centrum.cz, se kterou budete moci přistupovat k portálu Centrum.cz mnohem rychleji a snadněji.

Lišta Centrum.cz

Doplněk Lišta Centrum.cz je bezplatné vylepšení pro prohlížeč Internet Explorer nebo Mozilla Firefox. Jeho instalace je velmi snadná a po ní se ihned objeví ve vašem prohlížeči.  V prohlížeči jej najdete nad nebo pod záložkami, nedá se přehlédnout. Je vždy snadno přístupný a tím je i práce s ním rychlá a efektivní. Výchozím jazykem lišty je čeština. K dispozici je pro zájemce i angličtina, kterou je možné najít v nastavení.

Hlavní funkce

Lišta je velmi přehledná a je rozdělena na několik prvků. Zcela vlevo je umístěno logo Centrum.cz. Slouží jako odkaz na hlavní stránku Centrumu. Má však ještě jednu funkci. Vedle něj se nachází malá šipka, jejíž pomocí můžete navštívit nastavení, zkontrolovat aktualizace nebo vymazat historii prohlížení internetu. Rovněž zde můžete najít odkaz pro zaslání připomínek k toolbaru.

Dialog potvrzující úspěšnou instalaci při prvním spuštění

Vedle loga je k dispozici pole určené pro vyhledávání. Můžete s ním vyhledávat stejně, jako na hlavní stránce Centrumu, jen zde mnohem rychleji. Výhodou pole je, že si pamatuje i historii hledání. Samotné hledání pak spustíte kliknutím na tlačítko Hledat nebo stiskem klávesy Enter.

<p>Výchozí vzhled toolbaru</p>

Výchozí vzhled toolbaru

Výchozí vzhled toolbaru

Dále napravo naleznete zajímavý prvek, nazvaný Rotátor zpráv. Jedná se o část lišty, ve které běžící text zobrazuje aktuálně vydané zprávy. Pokud vás nějaký zaujme, je možné najetím kurzoru běh textu zastavit a rovněž je možné na text kliknout. Tím dojde rovnou k přesměrování na danou zprávu. Výhodou tohoto Rotátoru zpráv je jeho nastavitelná šířka. Máte-li dost široký monitor, můžete rotujícímu textu poskytnout poměrně mnoho místa a žádná zpráva vám tak už neunikne.

Poslední částí lišty je pak seznam několika šikovných odkazů. Ty začínají pochopitelně zpravodajstvím serveru Aktuálně a také sportovními zprávami. Kliknutím na dané ikony se zobrazí seznam zpráv, někde rozdělených i do kategorií, které je možné rychle přečíst a vybrat si ty, které vás zajímají. Vedle každé ze jmenovaných ikon se rovněž nachází v závorkách počet nepřečtených zpráv.

<p>Výpis zpráv serveru aktualne.cz</p>

Výpis zpráv serveru aktualne.cz

Výpis zpráv serveru aktualne.cz

Výhodou zpráv je i jejich možné nastavení. Pokud některou z kategorií nechcete odebírat a nezajímá vás, můžete ji v nastavení jednoduše odškrtnout.

<p>Výběr kategorií zpráv</p>

Výběr kategorií zpráv

Výběr kategorií zpráv

Další položkou v liště je ikona pro přístup k emailu. Po nastavení přihlašovacích údajů budete vždy upozorňováni na každý nový příchozí email a pomocí této lišty můžete i rychle přejít k napsání nové zprávy či přečtení doručených zpráv.

Samozřejmostí je i předpověď počasí, kterou získáte jedním kliknutím. Dozvíte se aktuální předpověď meteorologů na nejbližší 4 dny i s textovým popisem. Posledním doplňkem lišty je odkaz na televizní program a rozbalovací nabídka Odkazy, kde najdete seznam všech významných projektů, které patří pod Centrum, včetně Stahuj.cz.

<p>Předpověď počasí na 4 dny</p>

Předpověď počasí na 4 dny

Předpověď počasí na 4 dny

Nastavení

Výše popsané rozložení prvků je takové, které získáte po instalaci. Panel je však možné přizpůsobit a téměř vše je možné upravit. Kliknutím na kterýkoliv prvek pravým tlačítkem myši můžete prvek skrýt, pokud jej nepoužíváte. Naopak díky nabídce Zobrazit prvek můžete na lištu přidat i odkazy, které ve výchozím nastavení viditelné nejsou.

Lišta Centrum.cz má i své globální nastavení. Cestu k němu jsem uvedl už výše. Druhá cesta vede přes pravé tlačítko myši. Je rozděleno do tří hlavních částí. Část Obecné pouze zapíná a vypíná prvky na liště a umožňuje změnit také jazyk. Mnohem zajímavější a přínosnější je část Užitečná tlačítka. Umožňuje přidat na toolbar i zástupce pro rychlé spouštění běžných aplikací, které jsou přítomny v téměř každém počítači se systémem Windows. Poslední částí je pak Pokročilé nastavení. To bude zajímat hlavně zkušené uživatele, kteří mají rádi vše pod kontrolou.

Světlá výjimka

Na rozdíl od zavirovaných a nefunkčních toolbarů, kterých jsou na internetu mraky, je Lišta Centrum.cz světlou výjimkou a skutečně dobrou aplikací. Nemá vliv na výkonnost a rychlost vašeho prohlížeče. Neobsahuje reklamu a žádným způsobem neškodí vašemu počítači. Je velmi dobrým nástrojem, a pokud využíváte zmíněných služeb, mohu vám jej jen doporučit. Není pomocníkem pro každého, věřím však, že své uživatele si jistě najde.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty