Hlavní navigace

Linux oslavil 25 let. Kdo ho vlastně vyvíjí?

Linux. Slovo, které slyšel asi každý a média jej skloňují minimálně obden. Co se za ním přesně skrývá a hlavně, kdo gigantický opensource projekt vlastně vyvíjí a financuje? Před 25 lety byla odpověď jednoduchá - Linus Torvalds.
Martin Tábor

Sdílet

Před 25 lety uvolnil na internet finský student Linus Torvalds první verzi jádra nového operačního systému. Pojmenoval ho Linux a šlo o vydání 0.01. I když to tehdy určitě netušil a mělo jít spíše o dočasný koníček, daným okamžikem se začaly odvíjet dějiny jednoho z nejúspěšnějších opensource projektů. Linus svůj projekt představil tímto e-mailem 25. srpna 1991:

Hello everybody out there using minix I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and professional like gnu) for 386(486) AT clones. This has been brewing since april, and is starting to get ready.

Jak můžete vidět, slovo Linux se zde ještě nevyskytuje a Linus Torvalds začal vlastně opisovat unixový operační systém MINIX, který se tehdy používal pro výuku na univerzitách, ale měl komerční licenci. Linus naopak uvolnil projekt jako zcela svobodný.

Infografika k 25. výročí Linuxu

Netrvalo dlouho a Linusovi se začala ozývat odborná veřejnost. E-mailem mu chodila upozornění na chyby v kódu, požadavky na ovladač pro ten či onen hardware a dokonce i návrhy zdrojového kódu k implementaci. Dnes vývoj Linuxu zašťiťuje nadace Linux Foundation, která také vydala výše přiloženou infografiku. Od roku 2005 se na vývoji Linuxu podílelo 13 594 vývojářů z více než 1300 firem a jejich počet neustále roste, přičemž nejvíce se participují společnosti Intel, Red Hat, Linaro, Samsung, SUSE, IBM, Renesas, Google, AMD, Texas Instruments a ARM.

Zdroj: linuxfoundation.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty