Hlavní navigace

Linux Mint 14 a Cinnamon 1.6

S určitým zpožděním vůči "mateřskému" Ubuntu 12.10 vyšel Linux Mint 14 s označením "Nadia". Tato na Ubuntu založená distribuce opět přináší řadu vlastních modifikací a např. v oblasti správce souborů je aktuálně dále než Canonical.
Martin Tábor 27. 11. 2012

Sdílet

Linux Mint je distribucí, která se standardně umisťuje na žebříčku těch nejpoužívanějších hodně vysoko. Důvodem k tomu je pravděpodobně relativní jednoduchost používání, která pramení z některých dodatečných grafických nástrojů pro správu a podobnosti uživatelského prostředí s Windows. Další výhodou je to, že ač Linux Mint vychází z Ubuntu, nejedná se o fork v pravém slova smyslu, protože jeho nejnovější verze je vždy založena na té nejaktuálnější verzi systému od Canonicalu. To zaručuje v podstatě stoprocentní kompatibilitu a přístup k obrovskému množství aplikací.

Linux Mint 14 „Nadia“ s prostředím Cinnamon

Čtrnáctá verze Mintu vylepšuje především své vlastní GUI s názvem Cinnamon, které je alternativou k Unity či GNOME Shell a i když využívá moderních knihoven GNOME 3 či hardwarové akcelerace, vzhledově je oproti konkurenci relativně vysoce konzervativní. Dále Mint 14 přináší i vlastního správce souborů Nemo, který je reakcí na nepříliš utěšující vývoj Nautilu z projektu GNOME 3. Ten je postupně zjednodušován a ořezáván o své funkce, s čímž názorově nesouhlasí ani vývojáři Ubuntu. Ti kvůli tomu v Ubuntu 12.10 ponechali jeho starší verzi, avšak s vlastním forkem, jako je tomu právě u Linux Mintu 14, zatím přijít nestihli. Novinek, které se tentokrát týkají především uživatelského prostředí, je skutečně hodně a „Nadia“ tak může představovat pro uživatele nespokojené s prostředím Unity skutečně lákavou alternativu.

Zdroj: linuxmint.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty