Hlavní navigace

LibreOffice dostane svůj vlastní pás karet. NotebookBar dorazí za několik týdnů

Nový prvek uživatelského rozhraní nazývaný ribbon (stuha) nebo také pás karet se poprvé objevil v MS Office 2007. Microsoft u něho zůstal a dnes je i součástí Windows. Open source svět zase dostane svůj "NotebookBark", a to již s LibreOffice 5.3.
Martin Tábor 4. 1. 2017

Sdílet

I když LibreOffice v mnoha ohledech za konkurencí od Microsoftu jen klopýtá, stále zůstává nejlepším open source řešením, které je zcela zdarma a na většinu věcí zcela postačuje. Asi před dvěma lety se v LO objevil tzv. postranní panel, což byl zcela alternativní koncept uživatelského rozhraní a těžko říci, kolik lidí jej skutečně aktivně využívalo. Pro toho, kdo byl např. i ze školy zvyklý jen na MS Office, bylo toto řešení nepřehledné a vyžadovalo by vytvoření zcela nových návyků.

LibreOffice 5.3.0.0 beta 2 – NotebookBar

Možná i proto vývojáři pracují na tzv. NotebookBaru, což je řešení podobné tomu z MS Office. Pás by měl možná i více různých nastavení, ale ani po roce vývoje zatím není připraven k ostrému použití. Vývoj však aktivně pokračuje a v LO 5.3, který vyjde již za několik týdnů, bude možné panel aktivovat přes experimentální funkce. Pakliže se řešení osvědčí, oproti postrannímu panelu se možná ukáže jako správná cesta a konkurenční rozvržení vytlačí – open source totiž rozhodně nemá neomezené zdroje a udržovat více kódu je neefektivní.

Zdroj: openoffice.cz

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty