Hlavní navigace

LibreOffice a spolupráce s Googlem

Před nedávnem bylo uvolněno druhé větší vydání LibreOffice a zároveň došlo ze strany firmy Oracle k předání vývoje OpenOffice.org nadaci Apache. V poslední době se však vody svobodných kancelářských balíků čeří stále více.
Martin Tábor 24. 6. 2011

Sdílet

LibreOffice je odvozen od robustního a mnohem déle vyvíjeného OpenOfficu, avšak díky odkoupení Sun Microsystems, která vývoj OO zašťitovala, firmou Oracle, se mnoho hlavních vývojářů rozhodlo, vydat se vlastní cestou a zachránit tak další vývoj největšího nekomerčního konkurenta Microsoft Office. Zcela nedávno se Oracle projektu OpenOffice.org zcela vzdal a úsilí, předat zdrojové kódy jinému subjektu, vyústilo v domluvu s Apache Software Foundation, která vyvíjí např. i jeden z nejpoužívanějších webových serverů.

LibreOffice

Nastala tedy otázka, jestli další vývoj nebude směřovat k opětovnému sjednocení obou rozdělených projektů. Tento předpoklad však naplnění nedošel a vývojáři se rozhodli, pokračovat dále každý svou cestou, ikdyž není vyloučena bližší spolupráce. LibreOffice získal podporu firem jako Google, SUSE, Red Hat, Freies Office Deutschland eV a organizací Software in the Public Interest a Free Software Foundation. Podpora má spočívat jak v odborném poradenství, tak i v rovině financí. Jedná se o tzv. „poradní sbor“ The Document Foundation, která LibreOffice vyvíjí a každá z uvedeních firem v něm má jednoho zástupce. Složení zainteresovaných subjektů by mělo potvrzovat, že je LibreOffice skutečně svobodným softwarem, určeným pro každého.

Zdroj: tdf.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty