Hlavní navigace

LibreOffice 5.2 je venku. Změny jsou i v uživatelském rozhraní

Po měsících práce a čtyřech RC buildech vyšel LibreOffice 5.2. Přejímá tak roli nejnovější Fresh verze a konzervativní větev Still od nynějška zastupuje rovněž aktualizovaný LibreOffice 5.1.5. Pojďme se podívat, co je nového.
Martin Tábor 10. 8. 2016

Sdílet

Jako každé léto i tentokrát vyšla nová řada kancelářského balíku LibreOffice. I když jsou změny jen evoluční, většina z nich je velmi praktická a často přidává podporu pro novější standardy. Příkladem budiž podpora dvoufázového přihlašování při ukládání dokumentů do Google Drive. Jinak je seznam novinek široký a opět zahrnuje vylepšenou podporu konkurenčních formátů OOXML z balíku MS Office. Svobodný kancelářský balík se dále naučil standard TSCP pro klasifikaci dokumentů.

LibreOffice Writer 5.2

Dokument tak např. můžete označit za důvěrný, čehož následkem se v záhlaví ukáže výrazné upozornění. Zajímavé je, že lepší podpora formátů nezahrnuje pouze nejnovější MS Office, ale nově můžete importovat i dokumenty z Wordu pro MS-DOS. Do Writeru (textový editor), a Calcu (tabulkový procesor) přibyla také jednořádková nástrojová lišta, která lze zapnout či vypnout a dle vývojářů by měla slučovat ty skutečně nejpoužívanější funkce.

LibreOffice Calc 5.2

Na druhou stranu, v LO 5.2 si můžete dle vlastního uvážení upravit některé kontextové nabídky. Ve statové liště Calcu se nově zobrazuje rychlý náhled výsledků některých funkcí, takže při označení buněk rovnou uvidítě jejich součet, průměr atd. Obsažené funkce si navíc můžete sami zvolit. Nástrojová lišta nabízí volbu zmražení prvního sloupečku či řádku tabulky a tlačítko měny je obohaceno o rozbalovací šipku.

LibreOffice Impress 5.2

V Impressu můžete rychleji zobrazit či skrýt lištu malování a v neposlední řadě byl vylepšen panel pro správu animací. I když je LibreOffice 5.2 pouze dalším evolučním krokem, změny rozhodně nejsou zanedbatelné a pod kapotou se ukrývají stovky dalších. Stejně jako u konkurenčního MS Office, i multiplatformní LO si ve verzi pro Windows můžete stáhnout jak ve 32 (podpora více doplňků) tak 64bitové verzi. Kompletní seznam změn si pak můžete pročíst zde.

Zdroj: libreoffice.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty