Hlavní navigace

LibreOffice 4.4: nový postranní panel dorazil

Martin Tábor

Po delší době je tu nová major verze nejznámější svobodné "kanceláře". LibreOffice 4.4 obsahuje mnoho novinek a defaultně aktivován je již také postranní panel. Ten dokáže skvěle posloužit především na širokoúhlých displejích.

Sdílet

LibreOffice již dávno převzal štafetu kdysi tak oblíbeného OpenOffice a dnes představuje asi nejslibnější alternativu placených kancelářských balíčků. Aktuálně byl prohlášen za stabilní třetí RC build LO 4.4, a tak se můžeme podívat, jaká vylepšení na nás cca po půlročním vývoji čekají. Nejnovější verze obsahuje především defaultně aktivovaný postranní panel, který byl sice již v předchozích vydáních, avšak jen jako volitelná experimentální funkce. Za mnoho měsíců se tak podařilo nasbírat snad dostatek referencí, aby mohl být panel ve verzi 4.4 již dostatečně odladěný a plně funkční. Příznivci výše zmíněného OpenOffice však mohou namítat, že konkurenční open source balíček již boční panel nasadil dříve.

Finální LibreOffice 4.4.0.3 s postranním panelem

V jednoduchosti lze říci, že postranní panel nabízí vlastně tu samou funkcionalitu, jako horní nabídky. Výhodou je, že dokáže automaticky měnit obsah a pohotově tak nabízet adekvátní nástroje, které jsou tak vždy po ruce. Obdobné chování má i nabídka Ribbon u Microsoft Office, avšak při dnešní situaci na trhu, kdy u notebooků převládají širokoúhlé displeje s poměrně nízkým počtem vertikálních pixelů, je postranní panel o dost praktičtější. Běžné pásy karet tak můžete klidně zavřít. Další změny v GUI se týkají i nových ikonek a přepracovaných dialogů. Už samozřejmostí je vylepšená podpora formátů OOXML od Microsoftu. Na LibreOffice 4.5 se můžeme těšit opět přibližně za půl roku a kompletní seznam změn současného vydání je k dispozici zde.

Zdroj: documentfoundation.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty