Hlavní navigace

LibreOffice 4.0 v první RC verzi

Na začátku února vyjde nová major verze v současnosti zřejmě nejoblíbenějšího open source kancelářského balíčku LibreOffice. Ponese číselné označení 4.0 a uživatelům, kteří nehodlají do kancelářského softwaru investovat, přinese opět mnoho nového.
Martin Tábor

Sdílet

Opět se přiblížil termín vydání nové verze LibreOffice, který je stanoven cca na první únorový týden. S tím pochopitelně souvisí i vydání první RC verze, která může být následována ještě dvěma dalšími. To ale není nutnou podmínkou. Seznam novinek tentokrát nebude nijak krátký a zajímavostí je rozhodně i fakt, že minimálně z časového hlediska se LibreOffice 4.0 stane jakousi přímou odpovědí světa open source na nejnovější kancelářský balíček od Microsoftu ve verzi 2013. Půjde tak velmi dobře porovnat, na jaké úrovni je v současné době svobodný software v relaci se světem toho komerčního.

LibreOffice 4.0 RC1 – Firefox Personas
 

Podrobný přehled novinek čtvrté verze LO, a to včetně screenshotů, je dostupný na tomto odkaze, avšak jako zajímavost lze jistě zmínit např. přidání podpory vlastních motivů, jež jsou založeny na vzhledech „Personas“ z webového prohlížeče Firefox. Tato – jistě příjemná drobnost – je dílem Jana Holesovského. „Funkční“ změny se jinak dotknou veškerých aplikací a obecně půjde např. o zlepšení podpory nových formátů Microsoftu v GNU/Linuxu nebo změny v jádře LibreOffice. Importovat lze nově dokumenty z Microsoft Publisher, avšak naopak došlo i k odstranění podpory starých binárních formátů StarOffice verze 1 až 5.

Zdroj: documentfoundation.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty