Hlavní navigace

LibreOffice 4.0: novinky první bety

Nadace The Document Foundation uvolnila první betu nadcházejícího kancelářského balíku LibreOffice 4.0. Finální verze, která přinese mnoho novinek, je plánována až na únor 2013 a v podstatě půjde o přímou odpověď světa open source na MS Office 2013.
Martin Tábor 20. 12. 2012

Sdílet

Forku někdejšího velmi živého projektu OpenOffice.org se podařilo úspěšně navázat na dlouhou tradici a převzít vedoucí roli ve vodách open source kancelářských aplikací. I když původní OpenOffice.org převzala pod svá křídla nadace Apache (která má mimo jiné „na svědomí“ např. i jeden z nejpoužívanějších webových serverů), odvozený LibreOffice je na rozdíl od něj aktuálně skutečně živým projektem, díky čemuž se LO dostal i do naprosté většiny linuxových distribucí.

LibreOffice Writer 4.0 Beta 1

Ve srovnávní s komerčním řešením v podobě Microsoft Office je bohužel LibreOffice stále pozadu a už při prvním pohledu evokuje v relaci s nejnovějším Office 2013 softwarovou éru, starou např. 10 let. Pod nepříliš novátorskou grafickou slupkou se však skrývá dostatek pokročilých editačních funkcí, které pro běžné použití skutečně více než dostačují. Nutno dodat, že s implementací otevřených formátu do MS Office se zmenšily i problémy s kompatibilitou a oba konkurenční kancelářské balíky si v základu se svými formáty navzájem poradí.

LibreOffice od The Document Foundation
 

Chystaný LO 4.0 přinese dlouhou řadu vylepšení, z nichž je možné zmínit např. rozšířené možnosti komentářů v Writeru, schopnost kreslení „poznámek“ na dotykových zařízeních (včetně podpory importu týchž dat z formátu DOCX) či rozšířené možnosti záhlaví a zápatí. Calc obdržel novou funkci XOR. Zapracováno bylo i na podpoře matematických výrazů, včetně jejich importu/exportu do RTF. Celkově vzato je tedy i nový LibreOffice 4.0 pouze další evolucí a radikální skok, kterým by open source balík skutečně dohnal mnohem více vizionářský MS Office, bohužel stále nepřišel.

Zdroj: documentfoundation.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty