Hlavní navigace

LibreOffice 3.4 a dění v Oraclu

Autor nejznámějšího forku OpenOffice.org, německá The Document Foundation, vydal svou v pořadí druhou majoritní verzi kancelářského balíku. Firma Oracle zároveň oznámila, že se vzdává projektu OpenOffice.
Martin Tábor 4. 6. 2011

Sdílet

Velká část změn, které se v nové verzi LibreOffice odehrály, připadá především na funkčnost a vzhled aplikace v linuxových systémech a v nich využívaných grafických prostředích. Tato skutečnost by šla pochopit jako slušné gesto vzhledem k tomu, že se letos rozhodla na „liberálnější“ verzi kancelářského balíku přejít velká část hlavních linuxových distribucí. Pochopitelně se nejedná o jediné uskutečněné změny. The Document Foundation zároveň oznámila, že má v plánu vydat první opravné sestavení do jednoho měsíce.

LibreOffice 3.4.0

Nový fork OpenOffice.org vznikl v roce 2010 jako reakce na pohlcení firmy Sun Microsystems společností Oracle, což mělo za následek i převzetí kontroly nad zmíněným kancelářským balíkem. Kvůli nejasné politice nového vlastníka se skupina vývojářů rozhodla založit novou organizaci, mající za cíl udržet progresivní vývoj největší open source alternativy komerčního MS Office. Nyní se firma Oracle rozhodla, předat kódy aplikace společnosti Apache Software Foundation. V následujících dnech by tak měly započít mezi novým správcem projektu OpenOffice.org a autorem LibreOffice intenzivní vyjednávání o budoucnosti obou větví programu, přičemž není vyloučeno ani opětovné sjednocení produktů.

Kompletní seznam novinek v LibreOffice 3.4.0 je dostupný na této adrese.

Zdroj: libreoffice.org, documentfoundation.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty