Hlavní navigace

Kim Dotcom nadělil světu nový šifrovaný MegaChat

Soukromí je dnes jedna z nejcennějších komodit a pravdou je, že se občas těžko shání. Zvláště v prostředí internetu možná ani nemáme potuchy, kde všude mohou naše data skončit. Řešením může být nový videochat od Kim Dotcoma.
Martin Tábor 26. 1. 2015

Sdílet

Osoba Kim Dotcoma je dostatečně známa již od aféry s úložištěm souborů Megaupload. To bylo zrušeno zásahem státních orgánů Spojených států kvůli nelegálnímu sdílení autorsky chráněných produktů. Proti někdejším provozovatelům služby je od té doby vedena řada soudních žalob a někteří z nich se kvůli tomu přemisťují po různých státech světa. Kim Schmitz (alias Dotcom) mezi ně patří a kvůli svému přesvědčení ve věci svobodného šíření informací odpověděl na výše jmenované události založením nové služby MEGA. Nová cloudová služba má podle jeho vlastních slov aktuálně již přes 15 milionů registrovaných uživatelů a očekává se další nárůst.

Nový šifrovaný chat od Kim Dotcoma

MEGA obecně je zaměřeno na co největší ochranu před zásahem úřadů, ale zároveň samo sebe chrání důkladným šifrováním. Data nahrávaná do cloudu se totiž šifrují za pomoci JavaScriptu již přímo na straně uživatele, a tak provozovatel serveru sám nemůže zjistit, co je na discích uloženo. Tento postup je tak velmi ojedinělý. I když je přes velký počet uživatelů MEGA prý stále nevýdělečné, snaží se Kim Dotcom nalákat další zájemce i novinkou, kterou po důkladném testování spustil až nyní.

Přehled služeb platformy MEGA

MegaChat má být více než lákavou konkurencí stávajícím službám typu Skype, oproti nimž prý dokáže zaručit stoprocentní soukromí. Dle Kim Dotcoma prakticky jakákoli služba, která vznikla nebo je provozována na území Spojených států, obsahuje nějaká ta zadní vrátka pro státní instituce a ohledně aféry s NSA byla např. zmiňována právě spolupráce někdejší firmy Skype. MegaChat je v současné době přístupný jen registrovaným uživatelům a i když občas vyjdou na povrch nějaké ty nedostatky, bezpečnost je dle tvůrců dostateně na výši. Kvalitou videohovoru se však v současnosti MegaChat, který navíc potřebuje jen webový prohlížeč, Skypu již také vyrovná. Navíc lze protějšku zasílat data uložená právě na MEGA.

Zdroj: mega.nz

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty