Hlavní navigace

KeePass - uložte si svá hesla bezpečně v počítači

Roman Polášek

Máte problém zapamatovat si všechny své přihlašovací údaje? Nevíte, jak je bezpečně uložit na jedno místo? Vyzkoušejte KeePass, který vám nabídne mnoho funkcí, a hesla v něm uložená budou v bezpečí.

Sdílet

V dnešní době každý z nás potřebuje spoustu přihlašovacích údajů, například k emailové schránce, internetovému bankovnictví, uživatelským účtům na různých počítačích nebo mnoha webových stránkách. Z hlediska bezpečnosti není vhodné mít všude stejné heslo. Naopak při mnoha různých heslech nastává problém, že není v lidských silách si je všechna zapamatovat. V tomto případě je nutné si hesla někam poznamenat. Klasické poznámky na papíře či v textovém souboru v počítači jistě nebudou to nejlepší volbou z hlediska zabezpečení vašich soukromých údajů. Mnohem lepší je zvolit některý ze specializovaných programů, které jsou pro evidenci takto citlivých informací přizpůsobeny. Jedním z nich je KeePass, který patří v tomto oboru mezi světovou špičku.

Zdarma a klidně bez instalace

Aplikace KeePass Je šířena s licencí open source, takže je nejen zdarma, ale můžete si dokonce i prohlédnout její zdrojové kódy. Tím se lze ujistit, že je skutečně bezpečná a neexistují žádná zadní vrátka pro získání údajů.

Nabízena je hned ve dvou verzích, přičemž doporučujeme používat verzi 2. Jejich srovnání naleznete na stránkách výrobce. Pro obě verze je k dispozici jak klasický instalátor, tak i portable verze, kterou stačí rozbalit. Sami si tak můžete vybrat, který z přístupů vám více vyhovuje.

Pokud vám nestačí angličtina, můžete si stáhnout také český překlad. Soubor s češtinou stačí nakopírovat do složky s programem. Poté můžete jazyk rozhraní změnit.

Založení a zabezpečení databáze

Po prvním spuštění vás aplikace vyzve k založení nové databáze, do které budete moci ukládat hesla. Databáze je šifrovaná a k jejímu otevření si musíte zvolit hlavní heslo. Čím delší a s více různými znaky, tím bude heslo silnější a bezpečnější. Aplikace vám dokonce nabízí ukazatel kvality hesla.

Při založení nové databáze je nutné zvolit heslo pro její zabezpečení

Při založení nové databáze je nutné zvolit heslo pro její zabezpečení

Při založení nové databáze je nutné zvolit heslo pro její zabezpečení

Kromě hlavního hesla můžete použít také klíč, které bude vždy nutné nahrát z disku. Přihlášení do databáze lze svázat i s účtem v systému Windows, ovšem tuto volbu nedoporučujeme, protože v případě smazání či poškození účtu byste se do databáze pravděpodobně už nedostali. Ochrana hlavním heslem by měla být pro většinu uživatelů dostatečná.

Po výběru způsobu zabezpečení si můžete zvolit také další parametry databáze, jako je způsob komprese pro menší velikost nebo použití koše pro smazané záznamy. Výsledkem je jediný soubor s příponou kdbx, ve kterém jsou všechny údaje uloženy.

U nové databáze lze upravit její vlastnosti, například způsob její komprimace

U nové databáze lze upravit její vlastnosti, například způsob její komprimace

U nové databáze lze upravit její vlastnosti, například způsob její komprese

Správa přihlašovacích údajů

Hlavní okno programu je velmi jednoduše členěno. V levé části jsou jednotlivé skupiny, do kterých lze hesla třídit. Pravá část okna poté obsahuje v tabulce seřazené všechny záznamy pro zvolenou skupinu.

Hlavní okno aplikace zobrazuje přehled uložených záznamů spolu se skupinami

Hlavní okno aplikace zobrazuje přehled uložených záznamů spolu se skupinami

Hlavní okno aplikace zobrazuje přehled uložených záznamů spolu se skupinami

Skupiny lze zcela libovolně vytvářet, měnit, či zanořovat. Díky mnoha různým ikonám je můžete navíc velmi dobře odlišit. Hned po instalaci jsou k dispozici například skupiny pro emailové schránky, internetová bankovnictví či místa v síti.

Do každé skupiny lze přidávat nové záznamy. U každého z nich si můžete samozřejmě zvolit název a zadat přihlašovací jméno a heslo. I zde je graficky znázorněna síla hesla. Kromě těchto údajů lze ke každému záznamu přidat i url adresu, různé poznámky, připojit přílohy, přiřadit tagy pro snadnější vyhledávání nebo změnit barvu.

U každého záznamu lze kromě jména a hesla uložit třeba i poznámku nebo url adresu

U každého záznamu lze kromě jména a hesla uložit třeba i poznámku nebo url adresu

U každého záznamu lze kromě jména a hesla uložit třeba i poznámku nebo url adresu

Užitečné funkce pro snadnější ovládání

Pokud budete chtít některé jméno či heslo použít, není třeba je složitě kopírovat. Dvojklikem na příslušné pole se jeho obsah zkopíruje do schránky, takže pak už stačí jen vložit obsah.

Užitečná je také funkce pro generování hesel, díky které si můžete vytvořit velmi silná a prakticky neprolomitelná hesla.

Pro opravdu silná hesla můžete použít generátor hesel

Pro opravdu silná hesla můžete použít generátor hesel

Pro opravdu silná hesla můžete použít generátor hesel

Další výhodou aplikace je podpora pluginů a velkého množství formátů pro import i export přihlašovacích údajů.

Velmi mnoho možností naleznete také v nastavení programu. Výchozí nastavení bude jistě vyhovovat většině uživatelů, ovšem ti pokročilí jistě uvítají přesné přizpůsobení svým potřebám. Bohužel některé jeho části nejsou dosud přeloženy do češtiny.

Nastavení aplikace obsahu velmi mnoho voleb pro dokonalé přizpůsobení chování programu

Nastavení aplikace obsahu velmi mnoho voleb pro dokonalé přizpůsobení chování programu

Nastavení aplikace obsahuje velmi mnoho voleb pro dokonalé přizpůsobení chování programu

Díky otevřenému kódu vznikla také spousta dalších aplikací pro jiné platformy. K dispozici je několik verzí pro iPhone/iPad a zařízení se systémem Android nebo BlackBerry. Díky tomu můžete se svojí databází pracovat téměř na jakémkoliv zařízení, nejen na počítači.

To pravé a bezpečné místo pro vaše soukromé údaje

KeePass je bezplatnou aplikací v češtině, která vám umožní na jednom místě uchovávat všechny přihlašovací údaje a osobní data bez obav o jejich zabezpečení. Databáze je šifrovaná a bez znalosti hlavního hesla se k ní nikdo jiný nedostane. K dispozici jsou plně přizpůsobitelné skupiny pro jednotlivé záznamy. Díky vyhledávání, řazení a podpoře funkce táhni a pusť je navíc jejich správa velmi jednoduchá. Pro bezpečné uložení všech hesel je KeePass tou pravou volbou.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty