Hlavní navigace

KDE 4.10: změny na povrchu i pod kapotou

KDE je jedním z nejznámějších desktopových prostředí, používaných v systémech na bázi GNU/Linuxu. První verze pochází již z roku 1997 a během svého vývoje prošlo řadou revolucí. Aktuální vydání 4.10 opět přináší řadu novinek.
Martin Tábor 11. 2. 2013

Sdílet

Není to tak dávno, co bylo grafické rozhraní KDE jedním ze dvou nejznámějších a nejpoužívanějších prostředí v linuxových distribucích. Jasným protivníkem pak bylo stejně oblíbené Gnome, na které sázel např. Debian. Časy se však již před pár lety začaly měnit a prostředím KDE uškodily např. revoluční změny, které s sebou zpočátku přinesly i nižší výkon a řadu chyb. V poslední době navíc na scénu vkročili i další konkurenti jako Unity v Ubuntu (postavené nad GNOME 3) či další alternativy, které přinesl třeba Linux Mint.

 

KDE 4.10

KDE je tedy v dnešní době stále u řady distribucí nabízeno minimálně jako jedna z alternativ uživatelského rozhraní, avšak v řadě případů již není použito defaultně. Ve verzi 4.10 je přítomno mnoho novinek, které ve většině případů sledují dlouhodoběji vytyčený plán. Vývojáři mírně upravili Plasmu, kde se hodně zlepšilo v oblasti widgetů nebo sjednocení vzhledu nabídek. Začleněny byly též nové verze programů KMail, Kate či Konsole. Programátorské práce se však nevyhnuly ani vylepšením a opravám v nižších úrovních jako jsou různé knihovny apod. I když bude chvíli trvat, než se KDE 4.10 dostane oficiálně do distribucí, určitě se mají jeho příznivci na co těšit.

Zdroj: kde.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty