Hlavní navigace

Kaspersky Lab zřejmě chystá vlastní OS

Martin Tábor

Ředitel společnosti E. Kaspersky se vyjádříl znepokojivě ohledně nebezpečí, která světu hrozí ze strany malware, připravovaného teroristy či vládami různých států. Z tohoto důvodu stejnojmenná společnost zřejmě začala vyvíjet vlastní OS.

Sdílet

S rostoucím počtem zařízení, která jsou kompletně řízena počítačem, rostou pochopitelně i potenciální rizika, která z dané skutečnosti vyplývají. V dnešní době závisí na správné funkci software téměř veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií či např. komunikační a dopravní infrastrukturou. Řadu z těchto služeb je přitom teoreticky relativně snadné poškodit speciálně připraveným malware, a to i z toho důvodu, že řada obslužných aplikací běží na ne zcela ideálním operačním systému. S trochou nadsázky tak lze říci, že (možná vyjma atomových elektráren) i dnes mnoho, pro společnost klíčových, služeb závisí na OS typu Windows XP apod.  Našli bychom jej jistě např. v mnoha vodárnách, systémech řízení hromadné dopravy atd.

Zdrojový kód – ilustrační obrázek

Tato skutečnost se dle všeho velmi nelíbí CEO společnosti Kaspersky a místo vývoje složitějšího antivirového řešení společnost zvolila cestu vytvoření vlastního „extra-bezpečného“ operačního systému. Jeho přesné specifikace dosud nejsou známy, avšak měl by se vyznačovat relativní jednoduchostí, mikrojádrem a především tím, že nebude obsahovat žádné funkce, které by byly nadbytečné a potenciálně zneužitelné. Určen bude pro širokou škálu využití především v průmyslu. Systém nespustí žádný software, který by nebyl prověřen, a tak by se údajně do budoucna nemělo stávat, že bude ohroženo např. zásobování vodou z důvodu nakažení počítače z flash disku. Zároveň Kaspersky Lab zdůraznil, že se nejedná o open-source a i z důvodu bezpečnosti nebudou některé části kódu nikdy poskytunuty např. ani vládním institucím.

Zdroj: engadget.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty