Hlavní navigace

Jubilejním Chrome 50 se Google rozloučil s Windows XP

Trvalo to dlouho a možná i déle, než si někdo dokázal představit. Ten okamžik ale jednou musel přijít a 50. vydání Google Chrome není špatná příležitost. Dva roky po ukončení podpory Microsoftem tak na XPéčkách nespustíte ani Chrome.
Martin Tábor 15. 4. 2016

Sdílet

Za stabilní byla označena padesátá verze prohlížeče Google Chrome, který je mezi nejpoužívanějšími browsery (kromě MS Edge) vlastně nejmladší, ale dle číselného označení to rozhodně nevypadá, že by první verze vyšla v roce 2008. Ani Chrome 50 tak nepřináší žádnou velkou revoluci, ale jedna důležitá změna se odehrála – Google zatím podporoval stařičká Windows XP, a to i dva roky po ukončení podpory od Microsoftu, takže z nich bylo možné přistupovat na moderní web. I když je dnes těžké najít pádný důvod pro používání operačního systému z roku 2001, zájemci stále mohou přejít na Firefox, který s XP zatím počítá.

Google Chrome 50.0.2661.75

Ale novinky v samotném Chrome 50 se také najdou. Asi hlavním vylepšením je rozšířená podpora Push API, které je standardizované konzorciem W3C (podobně jako HTML5) a webovým stránkám umožňuje zasílat notifikace, i když daný web nemáte vůbec otevřený. Toto privilegium musíte webu jen napoprvé odslouhlasit. Chrome 50 již dokáže serveru oznámit, že jste notifikaci zavřeli, umístit na ni tlačítka, obrázky atd. Chrome tak v tomto ohledu dohání Firefox. Další důležitou změnou je atribut rel=„preload“, který vývojářům dovolí dát určitému obsahu přednost v načítání. Rychleji se tak zobrazí třeba text a teprve poté přibude i zbytek stylování stránky.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty