Hlavní navigace

Jubilejní Firefox 50 je rychlejší a mění některé drobnosti

Martin Tábor

I když se zpožděním, před několika dny dorazila padesátá verze Firefoxu. Číslo sice působí impozantně, ale opět nejde o nic jiného než drobný evoluční posun. Dobrou zprávou ovšem je, že zlepšení se dotkla rychlosti i bezpečnosti.

Sdílet

Doplňky v pravém slova smyslu jsou sice na ústupu, ale rozšíření pro prohlížeče existuje stále dost. Uživatelé Firefoxu jsou na ně navíc zvyklí a většinou jich nějakou tu řádku používají. I z tohoto důvodu je jistě dobrou zprávou, že Mozilla stihla do padesátého vydání zařadit optimalizaci SDK pro doplňky, díky čemuž je spouštění Firefoxu až o 65 procent rychlejší v případě několika aktivních doplňků. I když je Firefox zcela „holý“, nastartuje rychleji cca o 35 procent.

Mozilla Firefox 50

S rostoucím počtem klasických doplňků se daná optimalizace pochopitelně projeví více. Horkým tématem webu jsou dnes videa zobrazitelná přes jakýchkoli zásuvných modulů. Tomu se prohlížeče pomalu učí od příchodu HTML5, ale podpora stále není dokonalá. Hodně totiž záleží, v jakém formátu samotné video je. Firefox 50 se naučil přehrávat WebM videa (kodek od Googlu), ale zatím jen pod Windows a MacOS. Zajímavá je také změna v pořadí procházení záložek klávesovou zkratkou Ctrl+Tab – ta nově prochází panely v pořadí dle posledního použití.

Zdroj: firefox.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty