Hlavní navigace

jPdf Tweak: pokročilá manipulace s pdf soubory

Potřebovali jste někdy rozdělit či spojit pdf soubory? Rádi byste přidali do pdf dokumentů vodoznak nebo ochranu heslem? Představíme nástroj, se kterým to bude jednoduché a hlavně zdarma.
Roman Polášek 16. 5. 2011

Sdílet

S pdf soubory se každý z nás jistě setkává denně. Jejich obliba je založena na faktu, že lze do nich uložit téměř cokoliv a na každém počítači se zobrazí stejně. Díky tomu je dnes formát pdf zřejmě nejpoužívanějším formátem u dokumentů. Primárně jsou takové dokumenty určeny ke čtení a jejich editace není vůbec jednoduchá, zvláště pokud chcete využít některý z volně dostupných nástrojů. V dnešním článku si představíme program, který je určen pro pokročilou práci s pdf soubory a umožní vám činnosti, které jiné aplikace nenabízejí.

jPdf Tweak

Aplikace jPdf Tweak je všestranným pomocníkem, který vám umožní provádět s pdf dokumenty pokročilé úpravy. Je vyvíjena jako open source a díky tomu, že je napsána v jazyce java, spustíte ji na počítači s libovolným operačním systémem, na kterém je nainstalováno JRE. Jediným limitujícím faktorem tak může být rozhraní, které je pouze v angličtině, a bez její znalosti se aplikace bude jen těžce ovládat.

<p>Ukázka vodoznaku a umístění více stran na jednu</p>

Ukázka vodoznaku a umístění více stran na jednu

Ukázka možností programu – vložení vodoznaku a umístění více stran na jednu

Okno aplikace je velmi jednoduché a jednotlivé funkce jsou rozděleny do záložek, které jsou umístěny při horním okraji okna. V každé záložce jsou pak umístěny nabídky pro konkrétní funkci.

Začátkem práce s aplikací je záložka Input, ve které je nutné zvolit soubory, které budou upravovány. Může jich být rovnou více a rovněž můžete u každého dokumentu vybrat pouze rozsah stránek, které chcete zpracovávat. Tyto volby se ovšem zpřístupní až po označení políčka Multiple file input. Takto lze lehce dokument rozdělit na více častí, nebo můžete naopak z více dokumentů poskládat jeden. Právě dělení a spojování patří mezi nejčastěji prováděné operace s pdf dokumenty. Zde je můžete provést jen výběrem příslušných stran.

V další záložce Page Size můžete lehce otáčet stránky v dokumentu, či měnit velikost stránek. Odstranit můžete také automatické natáčení stránek, které může být někdy nežádoucí.

Zajímavou záložkou je Watermark (česky vodoznak). Jedná se o jeden z možných způsobů ochrany vašich dokumentů. Jako vodoznak můžete využít libovolný grafický prvek nebo průhledný text, který bude na každé stránce umístěn. Ve stejné záložce můžete vložit jako vodoznak i číslování stránek.

<p>&#160;Vkládání vodoznaku přes každou stránku</p>

&#160;Vkládání vodoznaku přes každou stránku

Vkládání vodoznaku přes každou stránku

Užitečná je i možnost přesouvání stránek, či umístění více stránek na jeden list v záložce Shuffle/N-up. Změnu lze uskutečnit pomocí poměrně složitého vzorce, nebo pro jednoduchost můžete vybrat některý z přednastavených často používaných způsobů. Jedním z nich je například zmenšení a umístění až 9 stran na jednu.

<p>Umístění více stránek na jednu</p>

Umístění více stránek na jednu

Umístění více stránek na jednu

V dalších záložkách pak můžete do dokumentu přidat záložky, přílohy, nebo upravit podrobné informace o samotném dokumentu.

Zajímavá je pak i záložka Encrypt/Sign, která skrývá funkce pro šifrování dokumentu a jeho podepsání. Díky šifrování můžete dokument ochránit heslem a bez něj nikdo nebude moci provádět akce, které sami zvolíte. Snadno tak uzamknete pdf dokument proti tištění či úpravě obsahu. Součástí této záložky je i možnost elektronického podepsání dokumentu.

<p>Dokument je před otevřením chráněn heslem</p>

Dokument je před otevřením chráněn heslem

Dokument je před otevřením chráněn heslem

Na konci celého procesu je záložka Output, ve které můžete specifikovat název výsledného souboru a jeho kompresi. Vždy dejte pozor, abyste si nepřepsali původní soubor. Tím byste o něj přišli. Celý proces nastavených akcí lze pak spustit tlačítkem Run, které je umístěno v pravém dolním rohu. Po dokončení všech akcí bude pro vás vytvořen dokument, přesně podle zvoleného nastavení. Pokud dokument nevypadá podle vašich představ, stačí nastavení upravit a kliknout na Run znovu.

Velkou výhodou programu je možnost dávkového zpracování. Pokud tedy chcete provést s mnoha dokumenty stejnou akci, stačí je zvolit na vstupu, upravit nastavení všech funkcí a na výstupu budou všechny změněny tou samou posloupností akcí. Veškeré nastavení tak stačí provést jen jednou, což jistě ušetří spoustu času.

Jen pro pokročilé

Aplikace poskytuje mnoho funkcí a ty jsou na dost pokročilé úrovni. Od uživatele je vyžadováno poměrně mnoho znalostí a funkce nejsou nijak uzpůsobeny začátečníkům. Ti mohou mít s používáním aplikace problémy, a proto program doporučuji hlavně pokročilým a znalým uživatelům.

Aplikace disponuje funkcemi, které jen tak u podobných programů nenajdete. Navíc můžete jPdf Tweak používat zdarma, což je u programů pro práci s pdf spíše výjimečná vlastnost. Neobsahuje sice funkce, které byste mohli potřebovat každý den, přesto nabízí takové možnosti, které se občas hodí každému z nás. Pracujete-li často s pdf soubory, rozhodně doporučuji aplikaci vyzkoušet. Třeba obsahuje to, co již dlouho a marně hledáte u jiných programů.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty