Hlavní navigace

Jednoduchá optimalizace s Glary Utilities

Čas od času je nutné každý počítač vyčistit a průběžně udržovat. Bez údržby by se totiž "zanášel" různými zbytečnými soubory, nekorektními záznamy v registrech a podobnými nepříjemnostmi. S tímto si poradí Glary Utilities.
Josef Vavřina 12. 10. 2009

Sdílet

Už je v povaze počítačů, že se po delším čase bez údržby zpomalují a provádějí jiné psí kusy. S některými možnými problémy si poradí systém sám bez pomoci uživatele nebo externích programů, ale ve výsledku je stejně nutný nějaký pomocník k optimalizaci vašeho počítače. Různých utilitek, určených k jedné konkrétní činnosti v optimalizaci (například jen vyčistění registrů) najdete na internetu ke stažení celé zástupy. Protože se jedná o specializované programy, odvádějí svou práci většinou perfektně bez jakýchkoliv problémů. Horší ale je, že pokud chcete provést současně optimalizaci více částí, musíte stáhnout a použít větší množství programů. Naštěstí i na tento problém je dostupné řešení v podobě programů zvládajících více činností najednou. Mezi nejlepší z nich se řadí i Glary Utilities, který je navíc zdarma a v češtině.

Glary Utilities

Instalace programu probíhá bez problémů, snad jen pokud si nepřejete do prohlížeče integrovat toolbar Ask, určitě nazapomeňte zrušit označení jeho instalace. Podobných otravných věcí je nicméně plná většina freeware programů, takže už nepřekvapí. Sice je to nepříjemné a otravné, ale alespoň je férově nabídnuta možnost odstranění.

<p>Během instalace je vám podstrčen toolbar Ask, takže pokud si jej nepřejete, určitě zrušte jeho označení</p>

Během instalace je vám podstrčen toolbar Ask, takže pokud si jej nepřejete, určitě zrušte jeho označení

Během instalace je nabídnuta možnost zrušení instalace Ask Toolbaru a nastavení Ask jako defaultního vyhledávacího nástroje

Po spuštění vás přivítá příjemné a decentní uživatelské rozhraní, ve kterém se rychle zorientujete, a ovládání programu ihned přejde do krve. V horní části rozhraní jsou 4 záložky, sloužící k lepší orientaci. Každá ze záložek obsahuje kvůli přehlednosti malé množství informací, ale vše je logicky uspořádané a tam, kde byste to hledali.

První ze záložek, Stav, obsahuje informace o verzi aplikace, její poslední aktualizaci, možnost zkontrolovat aktualizace nebo typ licence. Poměrně nešťastně je přeložen do češtiny název druhé záložky - 1-kliková údržba. Označuje optimalizační akce, které je možné vykonat pouhým jedním kliknutím myši, ale tento tvar je opravdu zvláštní. Těmito akcemi je myšleno Čištění registru, Oprava zástupců, Správa spouštění, Čištění dočasných souborů, Čištění soukromí a Odstranění spyware. Nejpodstatnější záložkou je třetí v pořadí, nazvaná Moduly, kterou probereme v další části. Poslední záložka nazvaná Rady shromažďuje informace o programu, FAQ, nápovědu, odkaz na domácí stránku programu nebo nastavení.

 

<p>1-kliková udržba. Zvláštní pojmenování, ale nabízí zajímavou zkratku k optimalizaci</p>

1-kliková udržba. Zvláštní pojmenování, ale nabízí zajímavou zkratku k optimalizaci

Uživatelské rozhraní Glary Utilities - konkrétně nabídka údržby jedním kliknutím

Po instalaci a restartu se vám také Glary Utilities integruje do průzkumníka, kde se po kliknutí pravým tlačítkem myši zobrazí navíc jeho nabídka. Všechno, co se bude zobrazovat, si můžete vybrat v nastavení programu. Konkrétní nabídky se také mění podle toho, jestli kliknete na složku nebo soubor.

<p>Glary Utilities se integruje do průzkumníka. Zde nabídka při kliknutí na soubor</p>

Glary Utilities se integruje do průzkumníka. Zde nabídka při kliknutí na soubor

Nabídka při kliknutí pravým tlačítkem myši na soubor v průzkumníku

Moduly

V záložce Moduly jsou všechny funkce programu pěkně pohromadě. V levé části se zobrazí panel s nabídkou akcí, které sdružují konkrétnější akce pro optimalizaci a údržbu počítače.

První možností je nabídka Údržba & Opravy, která zahrnuje Čistič disku, který odstraní zbytečná data a uvolní tak nějaké místo na disku, Čistič registru, Opravář zástupců, který opravuje chyby v zástupcích v Nabídce Start nebo zástupcích na ploše, vyhledá například prázdné "složky" v Nabídce Start nebo zástupce, které odkazují na již neexistující program. Poslední je Správce odinstalátorů, který slibuje úplnou odinstalaci programů.

Druhou nabídkou v levém panelu funkcí je Vyladění & Vylepšení. Zde najdete Správce spouštění pro určení automaticky spouštěných programů při startu systému, Optimalizátor paměti, Správce kontextové nabídky umožní vybrat, co se bude zobrazovat při kliknutí pravým tlačítkem myši na soubory a složky. Čtvrtou a poslední nabídkou zde je Defragmentátor registru.

<p>Hlavní funkce programu jsou shromážděny pod záložkou Moduly. Ačkoliv jich je velké množství, jsou zde uspořádány přehledně</p>

Hlavní funkce programu jsou shromážděny pod záložkou Moduly. Ačkoliv jich je velké množství, jsou zde uspořádány přehledně

Záložka Moduly obsahuje všechny funkce Glary Utilities přehledně uspořádané

Soukromí & Ochrana nabízí funkce pro vymazání cookies, historie prohlížečů a podobně. Drtič a obnovovač souborů pracují se soubory, jeden je smaže tak, aby nebylo možné je obnovit (několikrát je přepíše a přemaže, aby nebylo možné se obnovou dostat k původním datům), druhý dokáže obnovit soubory, u kterých je to ještě možné. Je zde i utilitka pro kódování a dekódování souborů.

Funkce pro Soubory & Složky umí vyhledat duplicity, prázdné složky nebo rozdělovat a spojovat soubory. Analyzátor disku zobrazí využití místa na disku.

<p>Analyzátor disku podrobně zobrazí využití disku. Zjistí i například procentuální zastoupení typů souborů</p>

Analyzátor disku podrobně zobrazí využití disku. Zjistí i například procentuální zastoupení typů souborů

Analyzátor disku umí ukázat i procentuální zastoupení různých typů souborů

Poslední možností jsou Sytémové nástroje, které, jak už název napovídá, umožní přístup k nástrojům systému Windows, jako je správce procesů, správce zásuvných modelů Internet Exploreru nebo kontrole a defragmentaci disku.

Závěr

Glary Utilities nabízí komplexní možnosti optimalizace počítače v jenom programu. Může se zdát jako jednoduchý malý program, ale ve skutečnosti je velmi rozsáhlý a všechny nabízené funkce plní spolehlivě. I když specializované a zaběhnuté programy na jednotlivé činnosti, jako třeba CCleaner na registry nebo Revo Uninstaller na odinstalaci programů, zvládnou práci asi o něco lépe, neuděláte s Glary Utilities chybu, jeho nabídka je velice lákavá.

Pod článkem je možnost výběru i konkurenčních freeware programů a TuneUp, který je ale shareware.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty