Hlavní navigace

JDownloader: kladivo na stahování

David Procházka

Pokud pravidelně stahujete z internetu hudbu, filmy nebo jiný obsah, pak vám přijde vhod kvalitní program pro organizaci a naplánování downloadu dat. JDownloader je výjimečný software s podporou Rapidshare a řady dalších úložišť.

Sdílet

Pokud je nějaký program distribuován zdarma a pokud je navíc špičkou ve své kategorii, pak rozhodně stojí za pozornost. JDownloader obě kritéria splňuje a neměl by chybět žádnému z uživatelů, který s oblibou stahuje objemná data z internetu. Program JDownloader je manažer stahování z internetových úložišť, jako je například Rapidshare. Je naprogramován v jazyku Java, takže jej lze využívat nejen pod operačním systémem Windows, ale také pod Linuxem, MacOS či jiným systémem podporujícím Java aplikace.

Hlavní předností tohoto programu je možnost nastavit stahování do určité složky, následně program automaticky rozbalí stažený archív (lze nastavit cílové umístění rozbalovaných souborů) a archívy, které rozbalil, po sobě program smaže. Tím máte v rukou komplexní řešení, kdy jen přidáte odkaz do fronty a program se již o vše postará sám. Hesla si program ukládá do vnitřní databáze hesel. Na každý archív pak aplikuje postupně všechna hesla a až najde to správné, pak jej rozbalí. Jedinečnost je v tom, že časem získáte slušnou databázi hesel. Soubory na Rapidshare mají někdy stejná hesla, odkazy na fóra nebo jiné názvy, a v případě, že najdete odkaz ke stažení bez hesla, máte slušnou šanci, že zafunguje heslo již v minulosti využité.

Stažení a instalace

Program si můžete bezplatně stáhnout z odkazu pod tímto článkem. Ještě donedávna neobsahoval JDownloader instalátor, ale od nedávné verze se situace změnila. Instalace je ale velmi triviální a postačí vám při ní klepat na tlačítka Next, I Agree a Finish. Pokud na počítači nemáte nainstalovánu podporu Javy, pak se instalátor Java Sun doplňku spustí během instalace JDownloaderu. Po dokončení vlastní instalace se program implicitně spustí, učinit tak můžete také ručně ikonou na ploše.

První spuštění

Ihned po spuštění si nastavíte komunikační jazyk programu a také cestu, kam bude program stažená data ukládat. Obojí volby můžete později v nastavení programu změnit. JDownloader také nabídne integraci stahování do prohlížeče Mozilla Firefox, pokud jej využíváte, pak vám tento doplněk usnadní stahování přímo z prohlížeče. Nakonec ještě proběhne kontrola přítomnosti aktualizací stávající verze, které jsou bleskurychle staženy, a vy můžete konečně začít stahovat prostřednictvím nově nainstalovaného programu.

Vytvoření fronty souborů ke stažení

Vyhledejte požadované soubory a zkopírujte si je např. do schránky. Jakmile máte požadované odkazy ve schránce, pak se vraťte k programu JDownloader. Pomocí nabídky Odkazy, Přidat vložíte jeden nebo více odkazů do fronty ke stažení. Tento postup můžete opakovat, kolikrát chcete. Stahování se ale nespustí okamžitě. Pro zahájení stahování vložených odkazů klepněte na tlačítko se symbolem Play v horním ikonovém menu. Stahování lze také kdykoli přerušit pomocí tlačítka Pause nebo zastavit úplně tlačítkem Stop. V rámci fronty lze jednotlivé soubory pomocí šipek v ikonové nabídce posunovat nahoru a dolu, dle vaší priority. Soubory se stahují v určeném pořadí, shora dolů.

Prémiové účty

Mnoho internetových úložišť nabízí takzvané prémiové účty, které za určitý poplatek zaručují rychlejší stahování bez omezení. Pokud jste si takový účet na některém úložišti aktivovali, pak můžete nastavit JDownloader tak, aby s tímto zvýhodněním pracoval a dokázal se na dané úložiště přihlásit. V hlavní nabídce klepněte na volbu Premium a dále vyberte dle abecedy požadovaný download server. V podmenu pak vyberete Přidat účet, vyplníte přihlašovací jméno a heslo a nastavení uložíte. Od této chvíle můžete stahovat s využitím jednoho nebo více premium účtů.

Další nastavení a podrobnosti

Program nabízí poměrně bohaté možnosti nastavení. Pod ikonovým menu jsou tři záložky, poslední z nich je právě Nastavení. Například v sekci Připojení a stahování lze nastavit cestu ke staženým souborům, chování programu po dokončení stahování či konfiguraci proxy serveru. Sekce Uživatelské rozhraní dovoluje personalizovat vzhled a chování samotného programu. V sekci Moduly naleznete doplňkové zásuvné moduly, které dokážou mimojiné vyplňovat kontrolní text, tzv. captchu. V sekci Pluginy a další pak máte detailní přehled o svých prémiových účtech a rozšíření programu. Obecně platí, že nastavení není nutné ukládat a potvrzovat, samo se průběžně a automaticky ukládá na pozadí.

Závěrem

Program JDownloader má své kouzlo zejména v jednoduchosti nasazení a používání. Své udělá také přítomnost české lokalizace, bezproblémová funkčnost a rychlost běhu programu, která se v posledních verzích značně zlepšila.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty