Hlavní navigace

JAlbum - krásná webová alba zdarma a rychle

Vytvářejte webová alba i bez pokročilých znalostí. Postačí šikovná aplikace JAlbum a během pár chvil můžete umístit na internet vaše fotografie. Navíc ve velmi moderní podobě a samozřejmě zdarma.
Roman Polášek

Sdílet

V dnešní době digitálních fotoaparátů a internetu už nejsou fotografie určeny jen pro tisk a založení do klasického alba. Využijte moderních technologií a naučte se vytvářet webová alba, klidně i pro své internetové stránky. Výbornou aplikací, která vám k tomu pomůže, je JAlbum. Pomocí této aplikace si budete moci vytvořit bez větších znalostí webovou galerii, kterou si budete moci rovnou prohlédnout na svém počítači, nahrát na svůj web nebo využít služeb JAlba a pomocí několika kliknutí nahrát celé album na web programu JAlbum. Na rozdíl od klasických webových alb vám umožní JAlbum generovat galerii, kterou budete moci použít kdekoliv. Další jeho výhodou je množství povedených vzhledů a spousta možností přizpůsobení alb. Pojďme se tedy podívat, co vše JAlbum umí a jak s touto aplikací pracovat.

JAlbum

<p>Hned při instalaci vás uvítá hezký žabák</p>

Hned při instalaci vás uvítá hezký žabák

Hned při instalaci vás uvítá pestrobarevný žabák

Aplikaci si můžete stáhnout z odkazu pod tímto článkem. Je určena pro systémy Microsoft Windows, na internetu lze ovšem najít i verze pro Linux či Mac OS X. Aplikaci tak může použít téměř každý. Její použití je zcela zdarma. Jediným omezením může být registrace na webu výrobce, která je uživateli nabídnuta při prvním spuštění aplikace. Registrace není povinná a lze ji obejít. Bez registrace ovšem musíte počítat s tím, že některé funkce alb vám budou odepřeny a také nezískáte online prostor pro uložení alb. Budete-li chtít aplikaci používat více než jen na zkoušku, doporučuji registraci. Je zdarma a nezabere víc než pár minut při vyplňování krátkého formuláře.

<p>Pro ukládání galerií na web je nutná registrace na webu výrobce</p>

Pro ukládání galerií na web je nutná registrace na webu výrobce

Pro ukládání galerií na web je nutná registrace na webu výrobce

<p>Bez registace nebudete moci naplno využít potenciálu aplikace JAlbum</p>

Bez registace nebudete moci naplno využít potenciálu aplikace JAlbum

Bez registace nebudete moci naplno využít potenciálu aplikace JAlbum

Vložení fotek

Máte-li tedy aplikaci nainstalovanou, můžete vesele začít s tvorbou svého prvního webového alba. Prvním, a také nejdůležitějším krokem, je přidání fotografií či rovnou složek, které budou do alba zařazeny. Můžete tak učinit obyčejným přetažením složky či fotek do okna aplikace nebo kliknutím na tlačítko Přidat. Uprostřed obrazovky lze nalézt pro tento účel i tlačítko Add photos. Při přidání fotografií dojde k vytvoření nového projektu. Jakmile máte vybrány fotografie, můžete je libovolně řadit, třídit do složek nebo i pomocí několika málo základních nástrojů upravovat. V levé polovině okna vás pak jistě bude zajímat volba vzhledu alba. Můžete si vybrat z několika předdefinovaných vzhledů a u každého z nich si vybrat i barevné provedení. Jestliže nenajdete ten pravý vzhled pro vaši galerii, můžete kliknout na odkaz Více vzhledů a na webu si prohlédnout další možnosti.

<p>Po výběru fotografií už jsou vidět jejich náhledy</p>

Po výběru fotografií už jsou vidět jejich náhledy

Po výběru fotografií už jsou vidět jejich náhledy

<p>Po výběru vzhledu je možné ihned vidět náhled, jak bude galerie vypadat</p>

Po výběru vzhledu je možné ihned vidět náhled, jak bude galerie vypadat

Po výběru vzhledu je možné ihned vidět náhled, jak bude galerie vypadat

Nastavení

U každého alba lze upravit poměrně mnoho parametrů, které přizpůsobí jeho chování. Tyto volby můžeme najít v menu Album → Nastavení alba. Možnosti jsou obrovské a je jen na vás, čím uděláte album originální. Přizpůsobit lze totiž téměř vše, na co si lze vzpomenout.

<p>U každého alba lze nastavit poměrně dost parametrů</p>

U každého alba lze nastavit poměrně dost parametrů

U každého alba lze nastavit poměrně dost parametrů

Kromě nastavení alba je zde i nastavení celé aplikace JAlbum. To můžeme najít v menu Nástroje → Nastavení. Zde můžete nastavit, jak se bude aplikace chovat v mnohých situacích.

Vytvoření alba

Jestliže máte vše nastaveno, stačí kliknout v levé části okna na tlačítko Vytvořit album. Jak poté naložíte s albem, je už zcela na vás. Můžete si jej prohlédnout tlačítkem Náhled alba, a pokud jste zaregistrováni, můžete kliknutím na Publikovat odeslat fotogalerii na internet. Registrací totiž získáte prostor na webu aplikace JAlbum a zde můžete zdarma s určitým limitem alba nahrávat. Takto vytvořená alba můžete poslat svým přátelům, které zaujmou nejen fotografie, ale i forma, ve které jim je nabídnete, nebo umístit na svůj vlastní web.

Jednoduše a rychle

Vytvoření alba je vskutku velmi rychlé. Aplikace je ideální pro začátečníky, kteří se nebudou muset trápit se složitými aplikacemi, ale i pro pokročilé uživatele, kteří si mohou například k obrazu svému upravit šablony pro alba.

Rozhraní aplikaci je přeloženo do češtiny. Ovšem poměrně často se objevují i nepřeložené texty, což je jedna z mála věcí, které se dají programu vytknout. Další výtku bych měl k opravdu malým možnostem editace fotografií, které by mohly být ještě o několik nástrojů rozšířeny.

Uživatelům doporučuji vyzkoušet tuto aplikaci. Její snadné ovládání a moderní vzhled alb může být přesně to, co uživatelé hledají.

<p>Ukázka hezkého alba v internetovém prohlížeči</p>

Ukázka hezkého alba v internetovém prohlížeči

Ukázka vytvořeného alba v internetovém prohlížeči

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty