Hlavní navigace

Jakýkoli hovor lze v mžiku odposlechnout. Stačí k tomu telefonní číslo

Hned od začátku nebudeme chodit kolem horké kaše. Nadpis článku je totiž dle informací zveřejněných na stanici CBS News bohužel zcela výstižný. Karsten Nohl v živém vysílání odposlechl hovor redaktorky s kongresmanem.
Martin Tábor 8. 1. 2018

Sdílet

O problému jsme již psali v první polovině minulého roku, ale bohužel se změnilo pouze to, že německý bezpečností expert demonstroval odposlech mobilního hovoru v živém televizním vysilání. Diváci americké stanice CBS tak mohli shlédnout, jak Karsten Nohl nahrál telefonní hovor mezi redaktorkou a americkým kongresmanem, vlastnícím nejnovější iPhone. Nohlovi přitom předem řekli pouze telefonní číslo, nic víc. Pouze tato informace totiž u mobilních sítí stačí k tomu, aby vás mohl kdokoli v reálném čase odposlouchávat nebo přečíst vaši SMS (a to třeba i ověřovací z webového formuláře).

Sharyn Alfonsi (vlevo) a Karsten Nohl

Problém v tomto případě totiž vůbec nespočívá v konkrétním modelu telefonu, použítém operačním systému apod. Děravé jsou samotné mobilní sítě na straně operátorů. Aby bylo možné volat napříč celým světem, používá se jednotný standard SS7, což je sada protokolů pro komunikaci sítí. Pro začátek asi stačí říci, že pochází z roku 1983 a mladší revize je už také „zletilá“. Bezpečnostní standardy SS7 tak vůbec nereflektují vývoj výpočetní techniky, dnešní rychlé procesory atd. Bohužel na světě aktuálně neexistuje síla, která by všem telekomunikačním společnostem nařídila plošné nasazení jiné normy. Nejvýšší priorita je tedy ponechána kompatibilitě mezinárodní telefonní sítě a inovace váznou.

Zdroj: cbsnews.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty