Hlavní navigace

Jaký je Avast! Free Antivirus v nové verzi 6.0?

Nová verze oblíbeného antivirového programu avast! Free Antivirus je na světě. Přichází s několika novinkami, plno vylepšeními a příjemným uživatelským prostředím, na jaké jste u něj zvyklí.
Martin Zachar 25. 2. 2011

Sdílet

Antivirová ochrana se stala důležitou součástí většiny počítačů. Ochraňuje váš počítač proti virům, které mohou poškodit systém nebo odcizit vaše soukromá data. V dnešní době se kontroluje téměř vše a tak se s viry nesetkáte již tak často jako před několika lety, ale i tak nehrozí jejich vymření a stále jsou vymýšleny nové. S tímto postupem drží krok také antivirové systémy, které aktualizují své databáze a také vydávají nové verze svých programů. Výjimkou není ani avast!, který přišel s novou verzí před několika dny.

Okno aplikace avast! Free Antivirus 6.

Instalace

Aplikaci si můžete stáhnout z odkazu pod článkem. Při instalaci si lze zvolit jazyk (i češtinu) a také jednotlivé komponenty, které se mají do systému nainstalovat. Po dokončení instalace probíhá ihned rychlý test systému, který by měl odhalit jakýkoliv škodlivý obsah, jenž by mohl nově nainstalovanou aplikaci poškodit. Tato operace může chvíli trvat, především na počítačích s mnoha daty. Poté je instalace ukončena a dojde k automatické aktualizaci databáze.

Na výběr máte ještě registraci aplikace, která je zcela zdarma. Bez ní však nelze využívat program déle než 30 dní.

 

Žádost o registraci po instalaci.

Uživatelské prostředí

Po nainstalování je možné ihned spustit aplikaci bez restartování systému či dalšího čekání. Její okno se sice od předchozí verze příliš nezměnilo, ale i tak obsahuje několik novinek. Pokud aplikaci neznáte, pak levá část obsahuje menu, které vás provede celou aplikací a pravá část zobrazuje vždy aktuální položku z menu. Nad pravou částí můžete najít ještě tlačítka pro přístup k nápovědě a nastavení.

Funkce a možnosti

Jak jsem již zmínil, avast! 6 obsahuje několik nových funkcí. Jednou z důležitých je AutoSandbox, která umožňuje spouštět aplikace v zabezpečeném prostředí. V tomto prostředí nemá daná aplikace přístup k žádným důležitým systémovým souborům, takže je nemůže nijak poškodit. AutoSandbox funguje automaticky (pokud není zakázána) a rozpoznává sama nebezpečné programy. Pokud vás však upozorňuje na nějakou aplikaci, které je podle vás určitě v pořádku, můžete pro ni vytvořit výjimku.

Vlevo funkce AutoSandbox. Vpravo nastavení pluginů pro WebRep.

Druhou funkcí je WebRep, což značí Website Reputation systém. Zatím funguje pouze v prohlížečích Internet Explorer a Mozilla Firefox, avšak je slíbena brzká podpora také Google Chrome.

U této funkce se jedná o záležitost komunity uživatelů avastu, kteří mohou hodnotit jednotlivé internetové stránky a označovat obsah, který na nich lze najít. Z obsahu je na výběr nakupování, hobby, novinky, IT, zbraně, alkohol, warez (ilegální obsah) a další. U každé stránky máte pak zobrazenou jak její bezpečnost, tak také obsah. Pokud vás nástroj otravuje anebo jej nechcete používat, můžete jej samozřejmě v aplikaci zakázat.

K zmiňovanému WebRepu patří i možnost blokovat některé stránky, které by se vám mohli jevit škodlivé a které nechcete navštěvovat. Můžete této funkce využít také pro zakázání přístupu vašich dětí na nevhodné stránky. A jak uchránit toto nastavení proti jejímu smazání? Jednoduše lze v nastavení aplikace zadat přístupové heslo, takže se do ní nedostane nikdo nepovolaný.

 

 

Vlevo je ukázka WebRepu v akci. Vpravo je ukázka možnosti nastavit webu obsah.

Rezidentní štíty

Pro neustálou ochranu slouží rezidentní štíty. Ty jsou rozděleny na jednotlivé typy podle jejich funkčnosti. Najdete zde štít souborů systému, mailový, webový, P2P, IM, síťový, skriptový a behaviorální štít. I přes spuštění všech štítů není aplikace nijak nenasytná a u mě jí stačilo od 10 do 20 MB paměti.

V každém štítu můžete najít podrobnější nastavení dané oblasti. Například u P2P a IM štítu můžete zvolit, kterým programům má avast! testovat příchozí soubory. U většiny z nich lze také vybrat, jaké archivy má kontrolovat zevnitř, jakou má mít citlivost při hledání hrozeb, jak se má zachovat při nalezení viru a jakou akci má v takovém případě provést.

  

Vlevo seznam rezidentních štítů. Vpravo ukázka výstupu rezidentního štítu.

Testy

Jako každý klasický antivirový systém, tak i avast! zahrnuje možnost testovat různé složky na obsah škodlivých souborů. V šesté verzi avastu je umožněno využívat rychlého testu systémového disku a operačních pamětí, úplného testu všech pevných disků a spuštěných aplikací, test vyměnitelných médií (externí disky apod.) a test zvolené složky.

U každého testu lze naplánovat test kdykoliv do budoucna a zvolit nejrůznější parametry, jako jsou priorita procesu, výjimky, testování archivů apod.

Seznam možných testů. Dále můžete nastavit boot-time scan a vytvářet vlastní testy.

Další funkce

V aplikaci avast! 6 můžete najít spoustu dalších funkcí, mezi něž patří boot-time scan, který dovoluje provádět antivirovou kontrolu při startování systému, tichý (herní) režim, který nezobrazuje žádná upozornění pomocí vyskakovacích oken nebo mini aplikaci na vaši plochu, která zobrazuje aktuální stav ochrany a dovoluje vám rychle přistupovat do hlavního okna aplikace.

Dále můžete také nastavit interval mezi automatickými aktualizacemi, který je ve výchozím nastavení 240 minut. Nic vám však nebrání nastavit interval třeba na 1 minutu.

Vyskakovací okno informující o automatické aktualizaci databáze.

Závěr

Aplikace avast! Free Antivirus 6 je povedený balíček nejrůznějších funkcí, které umožňují hlídat váš systém od potenciálních hrozeb či najít škodlivé soubory již umístěné na vašem disku. Dovoluje kontrolovat jak pevný disk, tak také síťové spojení, P2P sítě, elektronickou poštu, instant messaging a další. Také podává informace o bezpečnosti webových stránek a zobrazuje typ obsahu, který na stránce můžete najít.

Dále obsahuje systém AutoSandbox, který spouští PUP (potenciálně nebezpečné aplikace) v zabezpečeném prostředí, z něhož nemá daný program přístup k důležitým systémovým souborům. Celá aplikace avast! 6 pak může být hlídána heslem, které nevpustí nepovolané uživatele.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty