Hlavní navigace

Jaké jsou nové 14nm procesory Intel Skylake?

Čtyřjádrové procesory Intel Core i5-6600K a Core i7-6700K byly konečně oficiálně představeny. Nejnovější procesory mají přinést o 10 procent vyšší výkon, zejména pak ve hrách. Nevýhodou pak je nutnost zakoupit nejnovější základní desku pro paměti DDR4.
Coudy 27. 8. 2015

Sdílet

Intel na herním veletrhu Gamescom překvapil velmi netradičním krokem. Před oficiálním představením platformy Skylake uvedla nejprve na světlo světa dva výkonné procesory pro náročné uživatele a hráče, kterým Intel nabízí maximální výkon za přijatelnou cenu a hlavně velmi slušné možnosti pro přetaktování.

Díky změně způsobu prezentace, tak bude překvapením například počet použitých tranzistorů. Nové procesory s označením Core i7–6700K a Core i5–6600K Intel vyrábí 14nm procesem, který umožňuje zmenšit celkovou velikost čipu nebo výrazně zvýšit počet použitých tranzistorů. Základní zvolený takt procesorů je 4 GHz pro Core i7 a 3,5 GHz pro Core i5. 

Intel přetaktování usnadňuje tím, že u těchto procesorů odemkl násobič frekvence a umožnil jemné ladění frekvence sběrnice základních desek po jednom MHz, což dává uživatelům větší prostor pro nalezení ideální zvýšené frekvence a tím i výkonu. Samozřejmostí je integrovaná grafika deváté generace Intel HD 530. Bohužel levnější model i5–6600 nepodporuje funkci HyperThreading, takže nedokáže najednou zpracovat až 8 vláken.

Oba procesory pak podporují dvoukanálové zapojení operačních pamětí DDR3L s frekvencemi až 1600 MHz nebo DDR4 na frekvenci 2133 MHz. Oba čipy jsou určené pro socket LGA 1151 a TDP mají 91 Wattů.

Testy a přetaktování

Oproti předchozím modelům řady Broadwell jak je patrné z grafu, je výsledek jen velmi málo lepší a v podstatě to samé platí i pro srovnání s čipy Haswell. Upgrade se pak výrazně projeví až oproti starším čipům řady Ivy Bridge a Sandy Bridge a to v mnohých případech klidně i o 50%. Hlavní důvod je pak vyšší frekvence.

Spotřeba v klidu je jedna z nejnižších u obou procesorů. V zátěži již to potom tak slavné není a je třeba počítat s TDP 91W, což již značí, že tyto modely nebudou patřit mezi tak úsporné modely. Pokud jde o přetaktování, zmíněné čipy Skylake lze dostat na frekvence 4,5 až 4,8 GHz při zvýšeném napětí a s dobrým chlazením. Pokud nechcete zvedat napětí, bude to samozřejmě o něco méně. Výhodou je, že při přetaktování na stejné frekvence je Skylake o 20 % úspornější než Haswell. Potěšením je, že Intel nastavil velmi dobré ceny u obou modelů. Intel Core i7–6700K má cenu kolem 10 800 Kč s DPH a u Core i5–6600K je to 7 200 Kč s DPH. Je nutné, ale samozřejmě počítat s nákupem nové základní desky a pamětí DDR4. Zda budou nové procesory prodejními trháky ukáže až čas, jisté ovšem již je, že mají k tomu se stát prodejním trhákem parádně našlápnuto.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty