Hlavní navigace

Jak zachránit již smazaná data? Jednoduše!

Malá chvilka nepozornosti či jen překlep na klávesnici a spousta dat je pryč. Nechtěné smazání souboru je jistě velmi nepříjemným zážitkem. Málokdo však ví, že lze při rychlém jednání data jednoduše zachránit.
Roman Polášek 4. 11. 2008

Sdílet

Vysypáním koše není konec

Místo na disku není nekonečné a již nežádoucí data logicky patří do koše. Poté musí být, stejně jako v reálném životě, koš vysypán. Jenže co když bylo v koši něco, co znovu potřebujeme, či bylo jen omylem vyhozeno? V reálném životě najdeme vyhozené věci v popelnici či v kontejneru před domem, avšak jen do té doby, dokud je popeláři neodvezou. A právě podobným způsobem funguje i odstranění dat v počítači.

Většina uživatelů považuje smazání souboru a vysypání koše za definitivní konec nechtěného souboru. Ve skutečnosti tomu však tak není. Dokud není soubor na disku přemazán jinými daty, lze jej vcelku lehce obnovit.

Hlavně rychle, ale opatrně

Čím dříve si uvědomíme ztrátu dat, tím je jejich obnova snazší. Je tedy nutné jednat velmi rychle, avšak s náležitou opatrností.

Proč tak zdůrazňuji opatrnost? Protože je důležitá a vede k úspěchu. Zbrklost a neuvážené chování nejsou na místě. Je nutné dát si pozor na to, aby byl disk mezi smazáním a obnovením souboru používán co nejméně a nebyla na něj nahrávána další data. Mohlo by dojít k přemazání souboru. Podobně je nutné dodržet zásadu, při které by měla být obnovená data ukládána na jiný disk, aby nedošlo k přemazání právě obnovovaných souborů.

Při obyčejném smazání souboru není nutné ihned volat specializovanou firmu. Stačí se porozhlédnout po vhodném softwaru, který v mnoha případech výborně poslouží a nestojí ani korunu.

Recuva

Aplikace Recuva je nejstahovanějším programem pro obnovu dat na serveru stahuj.cz a zřejmě oprávněně. Nabízí jednoduché rozhraní bez dalších zbytečností. Program disponuje velmi rychlým skenováním vybraného disku počítače. V přehledné tabulce zobrazuje nalezené soubory spolu s barevným označením, které signalizuje míru poškození souboru. Recuva nabízí také jednoduché hledání v seznamu a podrobné informace o každém souboru.

Češtinou program vybaven není, ale slovenský jazyk pro neangličtináře také postačí.

Kromě obnovených dat nabízí také hned 4 možnosti jejich trvalého smazání, z nichž ta nejlepší přemaže soubor rovnou 35×.

Pro uživatele je připraven také průvodce, který by měl pomocí několika kroků usnadnit uživateli hledání smazaného souboru.

Barevné označení je velmi vhodně zvolené

Undelete Plus

Na rozdíl od předchozího programu nabízí Undelete Plus rozhraní v českém jazyce. Uživatelské rozhraní je rovněž velmi jednoduché, avšak rychlost skenování disku je pomalejší. Tuto nevýhodu však vyvažují lepší možnosti filtrování. Jediné, co lze programu vytknout, je špatné počítání souborů, které je jasně viditelné na obrázku níže. Více než 400 tisíc fotografií jsem na 128MB flash disku opravdu za celou dobu neměl :-)

Pomocí výběru vlajky lze lehce změnit jazyk

PC Inspector File Recovery

Další povedenou aplikací pro záchranu smazaných dat je PC Inspector File Recovery. Dobrý dojem z rychlého hledání a možnosti hledání ztraceného disku mírně kazí trošku složitější ovládání a reklama v prostředí programu.

Jednoduchý rozcestník při spuštění a seznam souborů k obnovení

Pandora Recovery

Podobně jako Recuva nabízí i Pandora Recovery velmi povedeného průvodce obnovením ztracených dat, za kterého musím tuto aplikaci opravdu pochválit. Za co však chválit nebudu, je fakt, že nepodporuje systém souborů, který využívá můj flash disk použitý pro test. Program nenabídne češtinu, ale zato poskytne uživateli nebývalé možnosti hledání v seznamu nalezených souborů.

Průvodce obnovením souborů a nalezená data na místním disku

Všeho se dá zneužít

Jak už to tak bývá, každá dobrá věc jde zneužít. Největší možnosti k nekalostem poskytují vyměnitelná úložná zařízení. I když ze svého flash disku vše smažete, může kdokoliv zjistit, co na něm bylo dříve umístěno. Snad ještě lepší příklad poskytne půjčení paměťové karty do fotoaparátu od přítele, který po navrácení může snadno zjistit, co jste vyfotili. Jedinou obranou je možnost trvalého smazání dat, kterou některé programy nabízí. Dojde k jejich několikanásobnému přepsání a jsou proto dále nečitelná.

Primárně by však tento software neměl sloužit ke špionáži, ale k pomoci při nechtěné ztrátě dat. Zadarmo mnohdy prokáže stejnou službu jako placený software a jistě zachrání mnoho času, práce a hlavně nervů.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty