Hlavní navigace

Jak zabezpečit svá data

David Sillmen

S rostoucí důležitostí informací a dat, z nichž se stává neuvěřitelně hodnotná komodita, se lidé stále více strachují o to, jak tato data co nejlépe uchránit před případným zcizením. Podívejme se, jak dosáhnout kýženého výsledku.

Sdílet

Data. Krátké slovíčko, které pro spoustu lidí nic moc neznamená. Stačí se ale zamyslet a začnete přicházet na to, že právě data ve vašem životě mají velkou hodnotu. Pravda, nemusíte si za ní nic moc koupit, ale náklady na pokrytí její ztráty by mohly být hodně vysoké. Až nepříjemně vysoké. Ať už to je daňové přiznání, videa z dovolené, soukromé fotky. Nějakou hodnotu má všechno, obzvlášť v době, kdy je hlad po informacích opravdu velký a někteří teoretikové hovoří o tom, že jsou to právě data a informace, co je dnes tím nejcennějším.

Principiálně je váš pevný disk jako otevřená kniha. Teoreticky v ní může kdokoliv libovolně listovat, což by se vám jistě nelíbilo. Jistě, pravděpodobně svá data kryjete nějakým tím heslem. Bylo by ale naivní domnívat se, že to dnes někoho zastaví. Zloději notebooku vyndají harddisk a hesla najednou neplatí. A co když ztratíte flashku s důvěrnými daty? Nebo zapomenete externí disk ve vlaku?

Prevence je proto důležitá. A tak vám na následujících řádcích představíme některé z takzvaných datových trezorů. Po jejich instalaci stačí pár kliknutí a můžete si vytvořit virtuální zakódovanou mechaniku pro citlivá data, spravovat adresáře přes kontextové menu s hesly, případně rovnou zakódovat části disku. Nechybí ani profesionálnější funkce jako schování zakódovaných mechanik apod.

AxCrypt

Pokud nestojíte o kdovíjak sofistikované funkce a vystačíte si z prostým kódováním jednotlivých souborů, budete s novou verzí, jež je oproti těm starším velmi uživatelsky přítulná a takřka bez chyb, spokojeni. Po instalaci se tento malý prográmek integruje do Windows průzkumníka, odkud s ním lze jednoduše pracovat. Potřebujete-li zakódovat například důležité dokumenty, jež navíc umisťujete na flashku či internet, kde by nemusely být úplně bezpečné, je AxCrypt vynikající.

Drag'n'Crypt ULTRA

Jak už název tohoto programu napovídá, jedná se o maximálně jednoduše ovladatelný software, ve kterém myší uchopíte soubor či dokument, který chcete zakódovat a umístíte ho do příslušného místa. Program už se víceméně postará o zbytek. Drag'n'Crypt ULTRA používá kvalitní Twofish šifrovací mechanismus, jenž se velmi osvědčil. Potěší také schopnost běžet přímo z flashky. Není třeba ho totiž instalovat.
 

FolderProtector

Opět vcelku jednoduchá záležitost, která dovede skrýt, zašifrovat a samozřejmě opět dešifrovat uživatelem určené soubory, dokumenty či adresáře. Zašifrované položky není možné jakkoliv měnit a samozřejmě ani mazat, což je mnohdy důležité. V programu se dá nastavit také míra zabezpečení pomocí takzvaného ?Security Level?. FolderProtector se hodí i v případě, pokud potřebujete zakódovat položky na flashkách či externích discích.

TrueCrypt

Toto je velmi kvalitní a sofistikovaná open-source aplikace, kterou by neměl minout nikdo, kdo to s šifrováním souborů myslí vážně a chce mít pocit, že je má skutečně v bezpečí. TrueCrypt totiž na požádání vytvoří vlastní šifrovanou a navíc utajenou jednotku. Do ní je potom možné ukládat důležité dokumenty a soubory. Nikdo ani nemusí vědět, že ji na počítači máte. Jednotka je totiž zprvu schovaná, teprve, když zadáte správné písmenko a napíšete příslušný kód, zjevní se ve Windows průzkumníkovi a můžete s ní klasicky pracovat. Program podporuje také češtinu, což jeho použitelnost v tuzemských podmínkách ještě zvyšuje.

Závěr

Jak vidno, udělat něco pro bezpečnost důležitých dat není vůbec složité. Naopak, je to jen otázkou stažení některého z nabízených (případně jiného) programů, které se o většinu vašich starostí hravě postarají. Samozřejmě, že pokud dotyčná data padnou do ruky zkušeným hackerům, jsou šifry jen určitou překážkou, která se dá překonat. Na druhou stranu, většinou jsou data stále zneužívána amatéry, kterým se dostanou do ruky proto, že jsou zkrátka absolutně nechráněna a leží v podstatě na dlani. Pokud žádáte ještě vyšší míru zabezpečení, je samozřejmě dobré poradit se s odborníky a obrátit se směrem do komerční sféry, kde funguje celá řada firem nabízejících programy jako dělané na tuto oblast.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty