Hlavní navigace

Jak využít Stahuj.cz na 100% - podrobné představení

Server Stahuj je jedním z největších download center v České republice. Nabízí nepřeberně programů a podrobností o nich. V tomto článku se zaměříme na to, co vše Stahuj nabízí a jaké má funkce.
David Sillmen 24. 2. 2009

Sdílet

Server Stahuj.cz je nedílnou součástí internetu několik let a neustále roste. To by nebylo možné bez dlouhodobého a konstantního vylepšování uživatelského rozhraní a přidávání funkcí. Dnes je proto Stahuj jedním z pilířů portálu Centrum a rozhodně neusíná na vavřínech. Naopak, každý den přináší hutnou dávku užitečných prográmků, které kontroluje antivirem NOD32 a umisťuje na rychlé download servery, odkud je uživatelé mohou několika kliknutími stáhnout k sobě na harddisk. Součástí downloadů jsou také podrobné popisy toho, co ten který program dokáže, případě jaké jsou změny oproti předchozí verzi.

V přehledné tabulce si můžete přečíst souhrnné informace o tom kterém programu, respektive se dozvíte, zda bude fungovat na vašem operačním systému, jak je vlastně velký, za jak dlouho ho stáhnete (při nastaveném připojení), jestli vyžaduje nějaký další software, případně jaký je druh licence (freeware, shareware, ...). Hodí se také znát celkový zájem o tu kterou aplikaci či utilitu. Ten, vedle hodnocení samotných uživatelů, je docela dobrým počátečním indikátorem kvality a je dobré ho brát na zřetel, pokud se rozhodujete mezi vícero prográmky jednoho typu. 

 

HP Stahuj.cz - upravený vzhled Noční obloha

 

Registrace a její výhody

Jste-li na Stahuj nováčky, možná ani nevíte o jednom důležitém aspektu, jenž tvoří páteř těchto stránek. Je jím registrace. Z různých důvodů mají registrovaní uživatelé výrazně širší možnosti než ti neregistrovaní. Jistě, to základní, tedy stahování libovolných programů, je umožněno i těm, kteří se nám neupíší (samozřejmě zcela bezplatně), ovšem není důvod proč se neregistrovat, když tím dostanete řadu příjemných funkcí. Registrace navíc probíhá obratem po vyplnění opravdu jen těch nejzákladnějších údajů. Rozhodně nepotřebujeme znát vaše číslo bot ani oblíbenou rádio stanici.

Přehled o stažených programech a jejich aktualizacích 

Za registraci přitom dostanete celou řadu výhod. Můžete si nechat zasílat novinky o programech emailem a velmi využívaná je také možnost sledování oblíbeného software, kdy se ihned dozvíte o nově vydané verzi. Vše lze přehledně sledovat pod příslušnou záložkou v  nabídce "Můj Profil".

Můj profil a tlačítko Přidat mezi oblíbené 

Do oblíbených si program můžete přidat jednoduše - tato volba je v nabídce hned vpravo od odkazu na stažení. Velkou výhodou je také zpřístupňování komerčního software zdarma. Aktuálně si jako registrovaný uživatel můžete stáhnout  zdarma TuneUp Utillities 2007.

Po registraci stačí ve svém profilu přejít do záložky Software zdarma. Tam si poté můžete vyžádat odkaz ke stažení a licenční číslo k programu kliknutím na tlačítko  "Získat zdarma".

Získání prorgamu zdarma 

Profil

Po registraci už se stačí jen prostřednictvím vašeho e-mailu a hesla přihlásit. Že jste přihlášení, poznáte podle toho, že se vám pod hlavní grafickou lištou otevře nový panel, v jehož pravé části uvidíte svůj email a možnost změny profilu. Tomu je dobré věnovat pár minut času, už proto, že se pak na stránkách Stahuj budete pohybovat tak, jak si přejete. Server umožňuje například změnit vzhled. Nejedná se však o žádný drastický zásah. V závislosti na změně prostředí se změní např. pozadí kolem hlavního okna a kontury hlavního panelu. V případě retro vzhledu dojde dokonce ke změně loga. Stačí si vybrat, jaký styl vám vyhovuje.

Aktuálně dostupné styly pro změnu vzhledu 

Diskuze

Další volbou v profilu je vytvoření jakéhosi virtuálního ega, které budete používat při diskuzích na Stahuj, které jsou mimochodem velmi navštěvované a hledáte-li nějakou tu radu, je dost pravděpodobné, že v nich najdete odpověď. V profilu si každopádně můžete zvolit vlastní přezdívku a také formu, případně doplněnou o váš podrobnější podpis. Důležité je nastavení zobrazení e-mailu. Můžete se rozhodnout, že zůstane skryt, nebo ho zpřístupnit všem návštěvníkům fór a diskuzi případně přenést na e-mail. Pokud Stahuj nenavštěvujete tak často a nechcete každou hodinu probírat fóra, zda vám na váš dotaz či diskuzi už někdo odpověděl, vyplatí se navolit upozornění na další příspěvky v té které diskuzi e-mailem. Jako takový bonus si potom můžete nahrát nějakou ikonku, třeba svou fotku či oblíbenou postavičku, která se u vašich příspěvků bude zobrazovat.

 

Možnosti v nabídce Můj profil a záložce Základní údaje 

Pro vstup do diskuzních fór využijte tlačítko Poradna v hlavní horní liště. Poté se vám zobrazí přehledný seznam jednotlivých témat, tedy jakési okruhy pro lepší orientaci. Nejde však o samostatné diskuze. Na ně se dostanete teprve po rozkřiknutí některého z těchto generalizujících polí. Teprve pak se dostanete k jednotlivým diskuzím, které můžete sami zakládat, nebo přispívat do těch již existujících. Žádná další registrace není třeba. Na Stahuj vystačíte všude s jedním virtuálním egem. Abyste si udělali obrázek o teoretické diskuzní šíři, vězte, že registrovaných je téměř 85.000 uživatelů. 

Poradna Stahuj.cz - v budoucnu ji čeká značné vylepšení 

Hlavní strana

Na Stahuj najdete obrovské množství programů na jednom místě. Možná největší na celém českém internetu. To s sebou nese požadavek na co nejefektivnější třídění, ve kterém by se uživatel neztrácel a především našel to, co potřebuje. Pokud to ví, pak je samozřejmě nejjednodušší využít přímého vyhledávání v databázi, které je rychlé a navíc člověku napovídá podle prvních zadaných písmen, takže nemusí znát ani celý název programu a vyhledávač ho sám trkne.

 

 

Nápověda při hledání 

Nicméně na Stahuj přicházejí také lidé, kteří potřebují prográmek na určitou činnost, ale nemají jasnou představu. Pro ně je připravena velmi kvalitní, podrobná a přehledná kategorizace, která je vidět hned, jak se úvodní stránka Stahuj načte, a to pod představovaným software (tj. zajímavý a oblíbený kousek, který by se vám mohl hodit). Najdete tu několik kategorií, jako jsou Ovladače, Hry a zábava, Multimédia, Grafika a design. V každé pak najdete další, upřesňující kategorie, které už se týkají jednotlivých činností. Pokud vám tato kategorizace nestačí, není problém otevřít si celý strom a hledat v něm podrobněji a ještě přehledněji.

Nově se na Stahuj.cz také připravuje rozšířené vyhledávání. Najít požadovaný software dle operačního systému, klíčových slov, tagů, licence apod. nebude zanedlouho  problém. 

 

Základní kategorie na Stahuj.cz 

Můžete také zkusit náhodu a podívat se do nejnověji přidaných programů. Ostatně, stálí návštěvníci půjdou právě sem, aby zjistili, co je ve světě software zdarma nového. Každý den totiž přibudou nové prográmky, obvykle tak kolem pěti kousků. Ale nejen novinkami živ je člověk, důležité jsou i aktualizace již dříve nahozených programů. Tyto kategorie (nové a aktualizované programy) se dají jednoduše prohodit a zobrazovat tak primárně to, co vás více zajímá.

 

Zobrazení nových a aktualizovaných záznamů v katalogu Stahuj.cz (pro reg. uživatela)
 

Orientovat se ale dá také podle preferencí ostatních návštěvníků Stahuj. Můžeme říct, že podle žebříčku nejstahovanějších programů poznáte osvědčenou kvalitu. Jsou tu ale i žebříčky nejdiskutovanějších programů či největších skokanů. A aby toho nebylo málo, můžete si žebříček sami vyfiltrovat a zjistit tak nejoblíbenější programy v rámci té které kategorie.

Zobrazení žebříčků dle různých kritérií 

Programy

Když už si konečně vyberete program, můžete se směle vrhnout do jeho karty a tu podrobně prozkoumat. K nalezení je toho opravdu hodně. Jak už jsme zmínili výše, nechybí podrobný popis a souhrnná heslovitá data pro jasnou orientaci. Pokud chcete vědět, jak program vypadá, rozhodně nesmíte minout záložku s obrázky, kde jich najdete vždy hned několik a můžete si o grafice aplikace udělat dobrou představu. Následují mini-recenze. Nevěříte-li popisu redaktora, můžete ho zkonfrontovat s hodnocením uživatelů, kteří mají s programem pravděpodobně již nějakou tu zkušenost. A vyskytnou-li se problémy či nejasnosti, hurá do  diskuze k programu. U programů navíc najdete odkazy na příslušné články, zabývající se právě jimi. Pakliže se vám daný program nezamlouvá, nemusíte celou anabázi s vyhledáváním absolvovat znovu. Není totiž nic jednoduššího než kouknout vpravo, kde najdete ty nejlepší podobné. To by v tom byl čert, abyste si nevybrali. 

 

Detail, záložky, články k programu vydané na Digitálně.cz (magazínu Stahuj.cz), obrázky, atd. 

Digitálně.cz

Nedílnou součástí Stahuj je také informační server Digitálně (magazín Stahuj.cz), na kterém každý den najdete novinky z počítačového světa, ať už jde o podrobnější popis programů či technologických záležitostí. Pravidelně tu navíc vycházejí obsahově široké speciály, které se zaobírají specializovanými tématy a radami. Ostatně, přímo ze Stahuj jsou každý den linkovány dva nejzajímavější články, které doporučujeme vašim očím. V nejbližší době se plánují nejrůznější speciály ohledně zajímavých programů ze Stahuj a co všechno nabízejí, jak s nimi pracovat, návody pro začínající uživatele atd.

 

Sekce Software na Digitálně.cz je propojena s kategoriemi na Stahuj.cz
 

Závěr

Jak vidno, Stahuj je velice rozsáhlým projektem, na kterém každý den pracuje řada lidí, jež vám přináší ty nejčerstvější a nejzajímavější programy, stejně jako hodnotné rady pro jejich využití. Díky mnohaletým zkušenostem je funkčnost serveru výborná, čemuž napovídá také vysoká návštěvnost. To však neznamená, že další zlepšení nejsou v záloze!
 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty