Hlavní navigace

Jak uspořádat filmotéku?

<p>&#160;</p>
Máte spoustu DVD a už se v nich nemůžete vyznat? Chcete si udělat pořádek ve filmotéce? Zapisovat si, komu půjčujete které filmy? Ukládat si filmy, které si chcete stáhnout? Pak se podívejte na článek.
Martin Zachar 20. 2. 2010

Sdílet

Spousta uživatelů má doma velké množství nejrůznějších filmů a videí. Ať už je máte na CD, DVD, Blue Ray nebo starých VHS kazetách, hrozí při jejich větším počtu zmatek a nepřehlednost. Může se vám tak stát, že nevíte, kam jste které DVD založili nebo komu jste jej půjčili. Také byste se rádi podívali, jaké všechny filmy doma vlastně máte, ale nechce se vám prohledávat všechny krabičky nebo boxy s disky.

Pokud jste v podobné situaci, existuje pro vás řešení v podobě elektronické filmotéky. Papírový seznam je v dnešní době přece jen trochu nepohodlný na aktualizace, řazení, vyhledávání nebo mazání.

Nejrůznějších aplikací umožňujících spravovat domácí filmovou databázi existuje opravdu hodně. Každá z nich má své přednosti a své úskalí. My se zde dnes podíváme na jeden jednoduchý program, který je kompletně v češtině, jelikož pochází od českého autora.

 

Vzhled aplikace Evidence filmů.

Evidence filmů

Název aplikace opravdu jednoduše vystihuje její účel. Je určena k vedení vaší osobní databáze filmů. Dokonce umožňuje vytvořit více různých seznamů, mezi kterými lze přepínat.

U jednotlivých filmů si pak můžete ukládat název, číslo média (disku), počet disků, kategorii, do které film spadá (akční, drama, apod.), typ média (CD, DVD, apod.), popis filmu a obrázek. Podle těchto dat lze záznamy seřazovat. Dále můžete doplnit ještě dodatečné informace, jako jsou délka filmu, producent, režisér, herci a odkaz na domovskou stránku. Samozřejmě, že veškeré údaje jsou volitelné.

Přidávání filmů

Pokud máte náhodou někde jinde již seznam všech filmů, které doma máte, nemusíte zoufat, že budete muset všechny tituly přepisovat ručně. Lze si seznam uložit do textového souboru a poté importovat do aplikace. V souboru však musí být pouze názvy filmů a vy si navíc můžete nastavit některé úvodní údaje pro všechny tituly stejné. Pokud máte tedy například filmy očíslované, musíte si čísla přepsat ručně. Pokud však máte u jednotlivých filmů žánr, můžete si do souboru uložit nejprve filmy jednoho žánru a tyto záznamy importovat s nastaveným žánrem a poté obdobně pokračovat s dalšími žánry.

Filmy můžete do databáze tedy umístit buďto pomocí importu nebo je vepsat manuálně. Nebojte se, že nezadané údaje při importu nelze později doplnit. Kterýkoliv záznam můžete totiž kdykoliv editovat nebo klidně i smazat.

Při jakékoliv úpravě záznamu nesmíte ještě zapomenout uložit změny, které by se automaticky nezachovaly. To je jeden z malých nedostatků programu.

 

Importování filmů z textového souboru.

Filmy ke stažení

Aplikace však není pouze obyčejnou databází filmů. Dovoluje toho víc. Jednou z nadstandardních funkcí je seznam filmů ke stažení. K udržování této databáze slouží zvláštní formulář, který se podobá hlavnímu oknu. Můžete si v něm udržovat názvy filmů, formát, ve kterém jej chcete stáhnout a odkazy na stažení. Odkazy můžete zadat buďto ručně (zkopírovat) nebo opět importovat z textového souboru. Aplikace dovoluje také odkazy do souboru uložit.

Přidáváním vytváříte tedy seznam, ve kterém lze vyhledávat zadáváním názvu do speciálního textového pole (tuto funkci mimochodem obsahuje také hlavní okno pro vyhledávání v celé filmotéce). V seznamu můžete záznamy opět editovat nebo mazat.

 

Seznam klientů s půjčenýmu filmy.

Půjčování

Druhou nadstandardní funkcí je vedení klientů a seznamu půjčených filmů. Pokud začnete používat i tuto funkci, můžete si připadat jako ve video půjčovně.

U jednotlivých klientů lze uchovat jméno, příjmení, emailovou adresu a telefonní číslo. Záznam také obsahuje seznam filmů, které má tento klient zapůjčené. Záznam můžete opět upravovat.

Tlačítko pro půjčování filmů je umístěno v hlavním okně při označení kteréhokoliv filmu. Kliknutím na něj vyvoláte okno se seznamem všech existujících klientů. Opět v něm můžete vyhledávat zadáváním jména do speciálního textového pole. Při potvrzení zapůjčení se film přiřadí ke klientovi. Pokud se pokusíte zapůjčit již zapůjčený (ještě nevrácený) film, aplikace vás na to upozorní a nedovolí vám jej zapůjčit znova až do řádného vrácení.

Jakmile vám klient filmy vrátí, můžete je zase smazat ze seznamu u jeho záznamu. Nevýhodou je, že nemůžete smazat pouze některé filmy u jednoho klienta, jedině všechny.

 

Formulář pro výběr klienta, kterému půjčíte film.

Statistika

Jestliže poctivě vyplňujete žánr u jednotlivých filmů, můžete si nechat zobrazit statistiku o tom, kolik filmů máte od kterého žánru. Jako první se vám objeví tabulka s počtem jednotlivých žánrů. Tlačítkem v horní části okna si můžete nechat zobrazit výsečový graf, ve kterém máte graficky znázorněny jednotlivé číselné hodnoty.

 

 

Vlevo statistika, vpravo graf žánrů.

Závěr

Nevýhodou aplikace je absence funkce pro komunikaci s již existujícími filmovými databázemi, jako je IMDB nebo CSFD, která by všechny dostupné informace doplnila sama. Také by neškodilo ukládat veškeré změny automaticky, jelikož editaci nebo přidávání uživatel provádí právě za účelem změnění údajů.

Na druhou stranu aplikace poskytuje přidávání nejrůznějších informací, číslování filmů, přidávání obrázků, vyhledávání nebo možnost vytisknout téměř kterýkoliv seznam nebo tabulku bez nutnosti kopírování údajů do jiné aplikace. Velkou předností je také čeština.

Autor článku