Hlavní navigace

Jak si vánočně vyzdobit plochu?

Vánoční svátky jsou tu a ze všech stran na nás působí kouzlo vánoční výzdoby. Ulice v noci krásně svítí, všude hrají koledy a lidé zdobí své domovy, tak proč si nevyzdobit i plochu svého počítače.
Roman Polášek 24. 12. 2009

Sdílet

Vánoce jsou výjimečnou událostí v roce a je s nimi spojena i tradice v podobě vánoční výzdoby. Každý domov zaplaví vánoční atmosféra, která má své nezaměnitelné kouzlo. Zdobit však nemusíme pouze stromeček. Podívejme se na programy a drobnosti, se kterými si můžete ozdobit i plochu vašeho počítače. Hoďte netradičně i svůj počítač do vánočního a vyzkoušejte drobnosti, které přinesou Vánoce i na pracovní plochu počítače. A co vše lze k tomu použít? Podívejme se na šikovné aplikace, které můžeme najít na stahuj.cz a jsou spojeny s vánoční tématikou.

Tapeta je základ

Jednou z nejviditelnějších součástí je samozřejmě tapeta na ploše. Díky mnoha šikovným grafikům už lze na internetu vybírat z obrovského množství vánočních tapet, které jsou velmi povedené, a jistě si mezi nimi vyberete tu nejkrásnější, která bude váš monitor zdobit po celé svátky. Tapetu můžete hledat buď na specializovaných stránkách, nebo například pomocí hledání obrázků na Googlu pod tímto odkazem. Z webů, které se specializují na shromažďování vánočních tapet, mohu doporučit například www.freechristmaswallpapers.net. Vždy nezapomeňte vybírat tapetu, která má alespoň takové rozlišení, jaké je rozlišení vaší plochy a která má rovněž odpovídající poměr stran. Pokud nebudete tyto zásady dodržovat, nemusí tapeta na ploše vypadat vůbec hezky. Buď bude roztažená a budou vidět „kostičky“ nebo bude fotka deformovaná v důsledku špatného poměru stran.

Tapetu je možné uložit do počítače a nastavit jako pozadí plochy tradičním způsobem, nebo můžete využít možností dnešních internetových prohlížečů a přímo z nich nabídkou pravého tlačítka myši umístit obrázek na plochu.

Spořiče

O Vánocích jistě nebudou naše počítače příliš vytížené, tak proč je v době nečinnosti nevyužít pro zobrazení některého z krásných spořičů obrazovky. Na výběr je jich opravdu mnoho a na internetu lze nalézt i takové, které mají podobu spíše hry.

Tematicky velmi povedeným spořičem je SnowFall, který na vaší ploše při nečinnosti ihned vykouzlí velké množství padajících sněhových vloček. Spořič si lze nastavit a určit všechny parametry tak, aby bylo sněžení co nejhezčí a nejzajímavější.

<p>SnowFall - pozadí, vzhled i počet vloček lze změnit</p>

SnowFall – pozadí, vzhled i počet vloček lze změnit

SnowFall – pozadí, vzhled i počet vloček lze změnit

Spíš hrou než spořičem je Frosty Goes Skiing Screen Saver, ve kterém můžete sněhovými koulemi trefovat sněhuláky na lyžích za doprovodu pěkných animací a zvuků.

Pokud hledáte něco více tradičního, zkuste Free Christmas Screensaver, ve kterém se vám budou v pěkných animacích střídat fotografie s motivem Vánoc.

Pokud už míříte spíše k oslavám konce roku, můžete se podívat na spořič TwinkleGL. Rozzáří monitor mnoha poletujícími hvězdami a zajímavými efekty, které patří právě k oslavám příchodu nového roku.

<p>TwinkleGL - mnoho hvězd a efektů</p>

TwinkleGL – mnoho hvězd a efektů

TwinkleGL – mnoho hvězd a efektů

Stromečky

Tradiční a neodmyslitelnou součástí Vánoc je bohatě nazdobený stromeček, který nesmí rozhodně chybět. Proč si však nějakým nevyzdobit i plochu svého počítače? Navíc tyto stromečky disponují vlastnostmi, které ty klasické nemají a ani vás při zdobení nepopíchají :-)

Na serveru Stahuj.cz můžete najít stromečků hned více. Aplikací, která obsahuje velmi hezké stromečky i další vánoční předměty, je Christmas Tree. Po spuštění se na ploše zobrazí stromeček a pod ním odpočet do Štědrého dne. Pokud kliknete na stromeček pravým tlačítkem, získáte přístup k dalším volbám aplikace. Můžete si vybrat hned z několika různých stromečků či baněk. Zároveň můžete určit, do kterého dne má odpočet probíhat, a také je zde možnost přehrávání melodie v určitých časových intervalech.

Druhým stromečkem na plochu, který doporučuji, je Desktop Christmas Tree. Je to velmi podobná aplikace, která však nenabízí tolik voleb. I tak však výborně poslouží a hezky ozdobí plochu. Obě aplikace lze spustit vícekrát a na ploše vám tak může zářit stromečků, kolik si jen budete přát.

Dalším zajímavým stromečkem na plochu je Elefun Screen Mate. Nabízí sice jen jednu podobu stromečku, avšak lze u něj nastavit poměrně mnoho parametrů a změnit jej k nepoznání. Specialitou je nabízený ohňostroj nad stromečkem a také melodie, kterou může stromeček přehrávat. Ze všech uvedených je tento rozhodně „nejživější“.

Ikonky, hry, koledy

Pokud chcete zajít při přeměně plochy ještě dále, můžete si stáhnout některou z dostupných kolekcí ikonek s vánočním motivem. Pokud budete toužit i po zábavě, můžete nalézt na Stahuj spoustu her týkajících se Vánoc, nebo třeba vyzkoušet povedenou interaktivní animaci.

Toužíte-li po dokonalé vánoční atmosféře, nezapomeňte si při práci s počítačem ještě pustit koledy nebo aspoň stáhnout některý ze spořičů s hudbou.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty