Hlavní navigace

Jak si přenést Facebook z webu na plochu

Martin Zachar

Nechce se vám zapínat internetový prohlížeč pokaždé, když chcete zkontrolovat, zda vám někdo okomentoval fotku na Facebooku nebo abyste mohli někomu napsat zprávu pomocí Chatu? Pak si nechte poradit, jak se tomu vyhnout.

Sdílet

Facebook je již dlouho aktivním tématem, které doslova hýbe světem. Mnozí jej nenávidí, jiní zase milují. A ať chcete či ne, jeho rozmachu nezabráníte. Na jednu stranu doslova zabíjí komunikaci tváří v tvář. Mění svět z podoby venku si hrajících dětí a pobíhajících teenagerů na opuštěné hřiště, mládež sedící celé dny jen u počítače a vyhýbání se společenskému žití.

Na druhou stranu umožňuje komunikovat s kamarády, se kterými se jinak nevidíte, prohlížet si fotky z jejich výletů, ke kterým byste se jinak nedostali a zjistit, co právě dělají, aniž byste je museli otravovat. A pokud se na to podíváme s nadhledem, pak zjistíme, že všechny záporné argumenty výše zmíněny zde byly i dříve díky chatům, emailům, IM komunikaci apod.

Pokud jste tedy fanoušky sociální sítě Facebook a používáte jej i pro komunikaci s přáteli, pak pro vás máme dva typy na malé prográmky, které vám umožní rychleji a lépe využívat možnosti Facebooku.

<p>&#160;</p>

Pro funkčnost aplikace jí musíte povolit přístup k vašim datům.

FBNotifier

Prvním z nich je FBNotifier (volný překlad „Fejsbůkové upozorňování“). Tato malá aplikace podává uživateli jednoduchý přehled o upozorněních a zprávách, které na Facebooku obdrží. Nemusí tak vždycky zapínat webový prohlížeč a najíždět na oblíbené modré stránky jen aby zjistil, jestli už mu někdo okomentoval nebo „likenul“ jeho novou fotku či status. Nyní bude automaticky upozorněn prográmkem sídlícím v oznamovací oblasti.

Instalace a nastavení

Po nainstalování budete vyzvání k vyplnění přihlašovacích údajů na váš účet, bez čehož by samozřejmě aplikace nevěděla, odkud má upozornění stahovat. Také budete muset potvrdit přístup k základním informacím, zprávám a datům, čímž povolíte aplikaci přístup k vašim upozorněním.

<p>&#160;</p>

Takto vypadá okno aplikace. Vlevo máte panel se zprávami, vpravo s upozorněními.

Poté se vám ihned v oznamovací oblasti objeví nová ikonka, která představuje běžící program. Pokud na ni najedete, uvidíte bublinkovou nápovědu s vaším jménem a také s časem poslední kontroly. Je snad zřejmé, že FBNotifier nemůže kontrolovat nové zprávy a události neustále. Provádí to však v pravidelných intervalech, jejichž rozmezí můžete sami určit v nastavení. K tomu se dostanete přes kontextovou nabídku (kliknutí pravého tlačítka myši na ikonu) aplikace možností Options. V ní najdete jak jednoduchý posuvník pro udání časového intervalu (minimální hodnota je 20 sekund), tak také možnost spouštění aplikace se startem Windows a styl mizení upozornění (odsunutí nebo pozvolené zmizení).

<p>&#160;</p>

Upozornění pomocí vyskakovacího okna.

Jak to funguje?

A jak vlastně aplikace funguje? Jakmile vám někdo nyní okomentuje status nebo fotku či zvolí tlačítko „To se mi líbí“, pak se vám u ikonky v oznamovací oblasti objeví malé červené číslo oznamující novou událost a budete upozornění vyskakovacím oknem. Pokud na ikonu kliknete jednou, zobrazí se vám okno aplikace s dvěma záložkami (zprávy a upozornění). V nich máte jak fotku kamaráda, tak samotnou událost. Pokud chcete odstranit červené číslo u ikony, musíte se zbavit nové události přímo na stránkách Facebooku (ten otevřete dvojklikem na ikonu).

FacebookDiscovery

Druhou jednoduchou aplikací je FacebookDiscovery. Tento prográmek nahrazuje chat na stránkách Facebooku oknem přímo na vaší ploše. Chová se obdobně jako například ICQ, Miranda nebo QIP. Pro svou funkčnost potřebuje stejně jako předešlý program vaše přihlašovací údaje.

<p>&#160;</p>

Okno se seznamem kontaktů.

Jak na něj?

Jakmile jej spustíte, objeví se vám okno se všemi aktuálně připojenými přáteli, jako to vidíte přímo na stránkách Facebooku. Vedle trojice klasických tlačítek (minimalizovat, maximalizovat, zavřít) můžete najít ještě jedno nové, které vám umožní roztáhnout a připevnit okno k pravému okraji obrazovky. Pod ním najdete další trojici tlačítek. První slouží pro zvolení barevného schématu, druhé pro otevření nastavení a třetí pro odhlášení.

<p>&#160;</p>

Okno se zprávou je podobné jako u všech dalších komunikačních klientů. 

V nastavení můžete najít plno nejrůznějších možností. V první záložce jsou všeobecná nastavení o aktualizacích apod. V druhé naleznete možnosti seznamu kontaktů – lze si zvolit zobrazování statusů, řadící parametr nebo velikost obrázků přátel. Třetí a pátá záložka nabízí možnosti upozornění (na přihlášení, odhlášení, zprávu, atd.) a zvuků. Ve čtvrté naleznete nastavení ukládání zpráv do historie a zobrazování emotikonů ve zprávách. Poslední záložka nabízí nastavení lokální paměti pro ukládání obrázků uživatelů, aby se nemusely vždy stahovat znova.

Pro psaní zpráv funguje aplikace stejně jako každý jiný IM klient, což nemá zřejmě cenu moc rozepisovat. Důležité však je, že v aplikaci můžete měnit i svůj status a to pomocí malého vstupu pro text nad kontakty. Jakmile napíšete text a kliknete na Share, objeví se text i na stránkách Facebooku.

<p>&#160;</p>

Upozornění na nejrůznější události si lze nastavit v možnostech aplikace.

Závěr

Obě představované aplikace vám ušetří spousty spouštění internetových prohlížečů jen pro zkontrolování, zda někdo neokomentoval váš status nebo fotku nebo vám nenapsal zprávu. Druhá aplikace navíc dovoluje uchovávat historii komunikací pomocí Facebook chatu, což se vám může v budoucnu jistě hodit.

A co vy? Používáte nějaký podobný software? Je lepší nebo horší? O své zkušenosti se můžete podělit s dalšími uživateli v diskuzi.

Pro začínající uživatele: Kvůli bezpečnosti jsem rozmazal veškeré osobní informace na obrázcích. Ve skutečnosti se vše zobrazuje samozřejmě plně čitelné. 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty